Komentarz popołudniowy

Dzisiaj poznaliśmy zarówno lepsze od oczekiwań dane z gospodarki europejskiej, gdzie indeks PMI sektora wytwórczego wzrósł w październiku do poziomu 50,7 pkt, jak również za Oceanu, gdzie również mieliśmy do czynienia z publikacji odczytu indeksu ISM sektora wytwórczego.

02.11.2009 17:12

Wzrósł on w tym samym okresie do poziomu 55,7 pkt wobec oczekiwanych 53 pkt. Równie pozytywnie zaskoczyły dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, gdzie we wrześniu o 0,8% wzrosły wydatki na inwestycje budowlane a podpisanych zakupu nowych domów było o 6,1% więcej. Te ostatnie figury są efektem amerykańskich dopłat rządowych do kredytów dla osób, które kupują swoje pierwsze mieszkanie. Program ten ma wygasnąć pod koniec listopada i październikowe informacje mogą być gorsze od tych wrześniowych. Pomimo takiego zagrożenia szczególnie właśnie dane z USA podziałały pozytywnie na poprawę nastrojów na rynku kapitałowym na Wall Street co przełożyło się na wzrosty pary EUR/USD pod koniec dzisiejszego dnia.

EURUSD

Dzisiaj rano eurodolar po raz kolejny obronił ważne techniczne wsparcie w okolicy ceny 1,4680 USD za jedno euro. Do godziny 16:00 i danych z USA kurs konsolidował się w zakresie 1,47 – 1,4760, aby pod koniec dnia wybić się na północ w kierunku ceny 1,4840 USD za jedno euro. O godzinie 17:00 jednostka europejskiej waluty warta była 1,4817 USD.

Rynek polski

Polski kalendarz publikacji makroekonomicznych był dzisiaj niemal pusty, więc ruchy na parach złotowych były uzależnione wyłącznie od wydarzeń na rynkach światowych. Poznaliśmy jedynie prognozę Ministerstwa Finansów dotyczącą inflacji konsumenckiej w październiku, która ma się według oczekiwań analityków Ministerstwa spaść do poziomu 3,1% r/r. Informacja ta pozostała jednak bez większego wpływu na rynek walutowy.

Tomasz Szecówka

walutyzłotyeuro
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)