Komentarz popołudniowy

W dniu dzisiejszym poznaliśmy serię ważnych danych z europejskiej oraz amerykańskiej gospodarki. Wszystkie makroekonomiczne odczyty pozytywnie zaskoczyły, co utrwaliło wczorajsze trendy na rynku walutowym.

Rynek zagraniczny

W dniu dzisiejszym poznaliśmy serię ważnych danych z europejskiej oraz amerykańskiej gospodarki. Wszystkie makroekonomiczne odczyty pozytywnie zaskoczyły, co utrwaliło wczorajsze trendy na rynku walutowym.

Przedpołudniem poznaliśmy lepszy od oczekiwań raport z brytyjskiego rynku pracy. Okazało się, że stopa bezrobocia we wrześniu nie wzrosła i utrzymała się na poziomie z sierpnia 7,9%. W okresie tym liczba osób pobierających zasiłek wzrosła o 20 800 a spodziewano się wzrostu o 24 500. Ostatecznie w ciągu ostatnich trzech miesięcy do sierpnia liczba osób szukających pracy wzrosła o 88 000 najmniej od II kwartału 2008 roku.

Jednocześnie jednak liczba osób pobierających zasiłek wzrosła do poziomu najwyższego od kwietnia 1997 roku i wyniosła 1,63 miliona wobec 2,47 mln osób bez pracy w III kwartale 2009 roku. Średnie wynagrodzenie bez premii wzrosło III kwartale bieżącego roku jedynie o 1,9%, najmniej od 2001 roku. Widać pewną poprawę odczytów dotyczących brytyjskiego rynku pracy, jednak nadal sytuacja jest ciężka a bezrobocie może rosnąć w średnim terminie.

Pół godziny później o 11:00 poznaliśmy raport z europejskiego sektora przemysłowego. Niemal zgodnie z oczekiwaniami wrześniowa dynamika produkcji przemysłowej była dodatnia i wyniosła 0,9% m/m. Był to pierwszy do ponad dwóch miesięcy ponowny wzrost produkcji przemysłowej, która wzrosła również w sierpniu po rewizji do góry wcześniejszego odczytu z poziomu -0,3% m/m do 0,2% m/m.

Popołudniu na rynek napłynęły zaskakująco lepsze od oczekiwań dane dotyczące sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych. Nie wliczając samochodów, paliwa oraz materiałów budowlanych sprzedaż detaliczna była o 0,5% wyższa niż miesiąc wcześniej a oczekiwano jedynie wzrostu o 0,2% m/m. Na wynikach globalnej dynamiki sprzedaży detalicznej bardzo negatywnie odbił się fakt wyczerpania się pod koniec sierpnia 2009 roku programu stymulującego wymianę starych samochodów na bardziej ekologiczne. W samym wrześniu sprzedaż nowych samochodów spadła o 35% co odbiło się na 1,5% spadku dynamiki sprzedaży detalicznej. Był to odczyt i tak lepszy od prognoz na poziomie -2,0% m/m co pozytywnie zaskoczyło inwestorów.

Również informacja o niższym od oczekiwań wzroście cen produktów importowanych we wrześniu (01% m/m wobec prognoz na poziomie 0,2% m/m, jak również większy od oczekiwań spadek zapasów towarów niesprzedanych (-1,5% m/m wobec oczekiwanych -0,8% m/m) można odczytać jak pozytywne sygnały wspierające dobre nastroje na rynkach kapitałowych. Za dalszymi wzrostami indeksów giełdowych sprzyjających również wzrostom eurodolara przemawiają lepsze od oczekiwań, opublikowane dzisiaj wyniki w III kwartale 2009 roku takich firm jak Intel czy JP Morgan Chase.

EURUSD
Eurodolar po wczorajszym pokonaniu istotnych poziomów oporu przy cenie 1,4860 USD za jedno euro, utrzymywał się dzisiaj cały dzień w przedziale wahań 1,4860 - 1,4920. Takie zachowanie się kursu pary EUR/USD oraz utrzymywanie się pozytywnych nastrojów na Wall Street zwiększa prawdopodobieństwo kontynuacji wzrostów tego crossa walutowego w kierunku poziomu oporu w okolicach ceny 1,52 USD za jednostkę wspólnej waluty.

Rynek polski

Dzisiaj o godzinie 14:00 poznaliśmy poziom inflacji cen konsumenckich we wrześniu w Polsce. Dynamika tych cen była w stosunku rocznym niższa od odczytu sierpniowego i wyniosła 3,4% r/r wobec spodziewanych 3,5% r/r i 3,7% r/r miesiąc wcześniej. Największy wpływ na wskaźnik CPI miały we wrześniu opłaty związane z transportem (-0,8% m/m) oraz spadek cen żywności (-0,3% m/m). Obniżyły one ten wskaźnik odpowiednio o 0,08 punkta procentowego oraz 0,06 punkta procentowego.

Wskaźnik inflacji CPI znalazł się w górnym zakresie (poniżej 3,5%r/r) odchyleń od celu inflacyjnego (2,5%r/r). Jest to potwierdzenie oczekiwań przedstawicieli RPP, że presja inflacyjna do końca roku ograniczy się. Fakt ten będzie sprzyjał utrzymaniu przez Radę rekordowo niskich kosztów pieniądza na poziomie 3,5% w średnim terminie kolejnych trzech miesięcy, co nie będzie sprzyjać sile naszej waluty.

EURPLN
Mimo powyższego odczytu inflacji cały dzień zakończył się ponownie umocnieniem polskiej waluty. Para EUR/PLN o godzinie 11:00 ustanowiła dzienne minimum przy cenie 4,19 PLN za jednostkę wspólnej waluty kończąc dzień na poziomie 4,1995 o godzinie 16:26.

USDPLN
Podobnie jak EUR/PLN zachowywała się para USD/PLN, której kurs, pod wpływem testowania przez eurodolara nowych lokalnych maksimów, spadł o godzinie 11:00 do poziomu 2,81 a o godzinie 16:28 jednostka amerykańskiej waluty warta była 2,8218 PLN.

Tomasz Szecówka
analityk rynku walutowego
AMB Consulting

kurswalutykursy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)