Komentarz poranny

Wczorajsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów, a skala ruchu przekroczyła pułap 2%.

13.05.2009 09:25

Dzięki temu indeksy małych i średnich spółek sWIG80 i mWIG40 wytyczyły swoje nowe krótkoterminowe maksima, a główne indeksy odrobiły większość strat z ostatniej korekty. Przyznam się szczerze, iż na tą wczorajszą zwyżkę niewiele przed sesją wskazywało, ale z technicznego punktu widzenia cieszę się, iż zostały utrzymane techniczne wsparcia, a wygląd WIG-u czy WIG-20 sugeruje atak na szczyty. Takie ewentualność doskonale komponowałaby się z preferowanym przeze mnie scenariuszem wynikającym z zasady fal. W takiej interpretacji byłaby to piąta fala w trzeciej, która winna nadbić maksimum na 1904 pkt. na WIG-20 z potencjalnym celem na 1931 lub też w bardziej optymistycznych założeniach na 2032 pkt. Po wzroście winna mieć miejsce kolejna korekta, ale w dalszym ciągu zwyżka nie byłaby zakończona. Jak na razie można powiedzieć, iż fala trzecia pozostaje w cieniu fali pierwszej (w obrębie fali c), aby mówić o sile rynku z impetem winien być przebity poziom 1971 pkt., po czym indeks winien szybko zmierzać w kierunku
kolejnej strefy oporu w zakresie 2165-80 pkt. Jak na razie nie widzę przesłanek do tak dynamicznego zrywu kupujących, w związku z czym obstawiam, zdecydowanie bardziej stonowane scenariusze. To była taka nieco dłuższa perspektywa, a jeśli chodzi o taką na najbliższe godziny to najbliższy opór dla WIG-20 znajduje się na 1873 pkt, a kolejny znajduje się nieco wyżej na 1880 pkt. Kolejne bariery widziałbym na 1904 i na 1921 pkt.

Najbliższe wsparcie znajduje się na 1852 pkt., a w razie jego przełamania popyt winien pojawić się na 1842 lub też 1830 pkt. W razie przełamania tego ostatniego poziomu będę oczekiwał na test minimów na 1805 i na 1803 pkt. Tak jak wcześniej pisałem wszelkie spadki winny być powstrzymywane w krótkim terminie powyżej 1790 natomiast w nieco dłuższym na 1769 pkt. O ile tak będzie cały czas będę wierzył w realizację pozytywnych scenariuszy wiodących do coraz wyższych poziomów. W średnim terminie (powyżej 3 miesięcy) zakładam, iż wzrost jest korektą w trendzie spadkowym, tyle tylko, że wychylenie w dół było za mocne i teraz konieczne jest stosowne odreagowanie.

Patrząc na wykresy spółek najbardziej ofensywne wrażenie sprawiają akcje CEZ-u oraz Getinu, które winny kontynuować wzrost. Nie są to spółki, które mogłyby przesądzić definitywnie o kierunku ruchu cen. Z tego względu będę zwracał uwagę na akcje TP SA, gdzie wczoraj pojawił się popyt na linii trendu wzrostowego i mimo potwierdzenia krótkoterminowego trendu spadkowego można liczyć na obronę tego wsparcia i co na odreagowanie.

Tomasz Jerzyk
DM BZ WBK

[ Zobacz pełną analizę

]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/22243/20090513_biuletyn.pdf )

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)