Komentarz poranny
Wczorajsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów, niewielki wzrost odnotował jedynie sWIG80. Po wysokim otwarciu WIG-20 nadbił ostatnie lokalne maksima i dotarł do 1437 pkt., jednakże w kolejnych godzinach sukcesywnie oddawał zdobyty teren.
24.02.2009 09:21
Umacniający się złoty dawał nadzieję kupującym na kolejną szarżę, ale wczoraj już nic takiego nie miało miejsca, a indeks zakończył dzień w pobliżu dziennego minimum. Taka sytuacja spowodowała uformowanie się negatywnej formacji na dziennym wykresie świecowym, być może nie jest to objęcie bessy, ale śmiało linię świecy można traktować jako zasłonę ciemnej chmury. Mając na względzie wymowę tej formacji jak również negatywne zamknięcie na parkietach amerykańskich dziś należy się liczyć z niższym otwarciem.
Sytuacja do końca nie jest klarowna, mimo spadku w USA można doszukać się istotnego wsparcia dla S&P 500, które może zadziałać przynajmniej na początku dzisiejszej sesji. Jeśli chodzi o dłuższy termin w USA to jestem sceptykiem i uważam, że najgorsze jest dopiero przed tamtejszymi indeksami giełdowymi. Z drugiej jednak strony trzeba pamiętać, iż polskie akcje ucierpiały w ostatnich miesiącach znacznie bardziej niż polskie do czego bez wątpienia przyczyniła się słabnąca złotóweczka i idąca wraz za nią podaż ze strony inwestorów zagranicznych.
Średnia przemysłowa Dowa dopiero teraz poprawiła minimum z listopada ub., a S&P 500 w dalszym ciągu znajduje się powyżej (bez przesady, ale zawsze) tego poziomu. W tym samym czasie WIG-20 już kilka tygodni temu przebił wsparcie wynikające z tego tytułu i w dalszym ciągu znajduje się poniżej tego pułapu. Tak się zastanawiam czy odrabiający obecnie straty złoty nie będzie pomagał polskim akcjom i mimo wszystko kupujący nie będą chcieli dalej kontynuować odbicia. By można było myśleć o pozytywnych scenariuszach konieczne jest utrzymanie wsparć na WIG-20 na 1339 lub też 1327 pkt.
Przełamanie tych poziomów będzie wskazywało na słabość kupujących, będzie wskazywało na korekcyjny charakter ostatniego ruchu do 1437 pkt. i co więcej będzie zapowiadało pogłębienie tendencji spadkowej poniżej dna na 1253 pkt. Optymistom pozostanie możliwość ukształtowania się bardziej złożonych wzorów korekty tj. trójkąta lub też fali płaskiej, ale nie zmieni to faktu, iż w dłuższej perspektywie czasowej dno na 1253 pkt. będzie musiało zostać poprawione. W razie przełamania 1327 pkt. popyt winien pojawić się na 1281 pkt. Kolejne wsparcie znajduje się na 1253 i rozciąga się aż do 1230 pkt. Dla porządku najbliższy opór znajduje się 1399 pkt., a w razie jego przebicia będę liczył na test wczorajszego maksimum na 1437 i leżących nieco wyżej poziomów 1444 lub też 1465 pkt.
[ Zobacz pełną analizę
]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/21760/240209_biuletyn.pdf )
Tomasz Jerzyk
DM BZ WBK
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |