Trwa ładowanie...
d2es32h
03-03-2010 09:09

Komentarz poranny

W pierwszej części dzisiejszego dnia poznamy kolejną serię istotnych danych z gospodarek europejskich. Odczyt lutowych indeksów PMI sektora usług może podobnie jak w przypadku sektora wytwórczego potwierdzić postępujące ożywienie w tym segmencie.

d2es32h
d2es32h

Rynek zagraniczny
W pierwszej części dzisiejszego dnia poznamy kolejną serię istotnych danych z gospodarek europejskich. Odczyt lutowych indeksów PMI sektora usług może podobnie jak w przypadku sektora wytwórczego potwierdzić postępujące ożywienie w tym segmencie. Rozczarować mogą natomiast ponownie informacje o styczniowej dynamice sprzedaży detalicznej, gdyż w całym Eurolandzie popyt wewnętrzny ze strony gospodarstw domowych jest ograniczany ze względu na rosnące bezrobocie i ceny energii i paliw (efekt drogiej ropy naftowej). Tym samym w dniu dzisiejszym zabraknąć może impulsów dla wspólnej waluty aby kontynuowała próbę wybicia się kursu pary EUR/USD górą z lutowej konsolidacji w przedziale 1,3450 – 1,3680.
Podobny efekt – spadek kursu pary EUR/USD – może zostać wywołany potwierdzającą się nadal słabością amerykańskiego rynku pracy. Dzisiaj inwestorzy zapoznają się z raportami Challengera (dotyczącego dynamiki zwolnień) oraz ADP (dotyczącego liczby etatów w sektorze prywatnym). Informacje te mogą rozczarować między innymi inwestorów giełdowych, co przełoży się na ruch na południe zarówno indeksów giełdowych, jak i eurodolara. Sytuacji tej może nie poprawić nawet nieco lepszy odczyt lutowego indeksu ISM amerykańskiego sektora usług. Uczestnicy rynku będą wstrzymywać się z decyzjami aż do godziny 20:00 czasu polskiego, kiedy opublikowana zostanie Beżowa Księga – comiesięczny raport dotyczący stanu amerykańskiej gospodarki.
Ruchowi pary EUR/USD na południe sprzyjać może również sytuacja techniczna na wykresie tego crossa, gdzie przetestowany został poziom silnego oporu przy cenie 1,3660 USD za jedno euro a jego obrona może skierować kurs w kierunku dolnych ograniczeń lutowej konsolidacji czyli poziomów 1,3565 oraz niżej 1,3520.

Rynek polski Wczorajszy odczyt dynamiki polskiego PKB za IV kwartał 2009 roku na poziomie 3,1% r/r był czynnikiem wspierającym dobre nastroje inwestorów. Pomógł on również polskiej walucie, która na parze EUR/PLN oraz GBP/PLN ustanowiła nowe tegoroczne maksima swojej siły. Dzisiaj, w zależności od danych z Europy i USA może obserwować bardziej lub mnie dynamiczne odreagowanie wczorajszej aprecjacji. Jednak ruch na północ będzie krótkoterminowy, gdyż pojawiają się coraz wyraźniejsze symptomy ożywienia w polskiej gospodarce.

d2es32h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2es32h