Komentarz poranny

Otwarcie indeksu WIG20 uplasowało się wczoraj ponad zakresem oporu Fibonacciego: 2267 – 2272 pkt. Warto przypomnieć, że w wymienionym rejonie przebiegała także median line (Andrew’s Pitchfork), wzmacniając tym znaczenie obszaru Fibonacciego.

Początkowa faza handlu upłynęła zatem pod znakiem dominacji popytu i wydawało się, że bykom bez specjalnego wysiłku uda się dotrzeć do kluczowej obecnie zapory podażowej: 2303 – 2308 pkt. Kluczowej, gdyż właśnie we wskazanym obszarze cenowym koncentrują się projekcje harmonicznego układu ABCD, spełniającego zależność: AB = CD. Poranna inicjatywa byków dość szybko wytraciła jednak swój impet i zamiast oczekiwanego testu w/w bariery oporu, notowania indeksu zaczęły ponownie przebiegać w rejonie strefy: 2267 – 2272 pkt. Ostatecznie wskazana strefa nie ugięła się pod naporem podaży, a byki wykorzystując atrybut silnego wsparcia zdołały zainicjować kolejny ruch wzrostowy.

Warto w tym kontekście nadmienić, że jego najbardziej widowiskowa część „uzewnętrzniła się” – można by rzec jak zwykle – w momencie ustalenia ceny zamknięcia (różnica pomiędzy ostatnim kwotowaniem indeksu, a ceną zamknięcia wyniosła bowiem prawie 15 punktów). Analizując bieżący układ techniczny wykresu można stwierdzić, że rzeczywiście istnieje w tej chwili spore prawdopodobieństwo szybkiego dotarcia indeksu do obszaru oporu: 2303 – 2308 pkt. Tutaj jak wiadomo presja ze strony sprzedających powinna być już jednak zdecydowanie bardziej odczuwalna. Jeśli jej nie doświadczymy i byki bez problemu uporają się z tą przeszkodą, ruch wzrostowy powinien wówczas przyspieszyć i w szybkim tempie znaleźć się w rejonie oddziaływania kolejnej zapory podażowej Fibonacciego: 2351 – 2356 pkt. Przełamanie zatem strefy: 2303 – 2308 pkt wygenerowałoby stosunkowo silny sygnał techniczny, zapowiadający kontynuację ruchu wzrostowego. Zarysowany przed chwilą scenariusz zacznie tracić pomału na znaczeniu, jeśli naporu podaży nie
utrzyma obecnie znany nam już obszar cenowy: 2267 – 2272 pkt (powinien pełnić w tej chwili rolę stabilnej zapory popytowej). Nie ukrywam również, że negatywnie ustosunkowałbym się do jedynie krótkotrwałego naruszenia strefy: 2303 – 2308 pkt.
Tego typu sekwencja zdarzeń wskazywałaby bowiem na pewną niekonsekwencję kryjącą się w obozie byków, co z kolei powinno zachęcić sprzedających do zainicjowania ruchu kontrującego.
Paweł Danielewicz
DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracoXTwaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)