Komentarz poranny
Wczorajsza sesja zakończyła się nieznacznym spadkiem indeksów, jedynie mWIG40 utrzymał poziom z piątku. Zaraz po wyższym otwarciu indeksy wyznaczyły dzienne maksima, po czym nastąpiło zauważalne odejście. Kolejne godziny upłynęły pod znakiem oscylacji w wąskim zakresie zmienności w połowie dziennego przedziału zmienności.
06.07.2010 09:10
WIG-20 wytyczył dzienne maksimum na 2304, po czym odnotował spadek do 2284. Wymowa sesji jest lekko negatywna, bowiem nawet na niewiele wyższym otwarciu pojawiła się podaż, a zamknięcie nastąpiło w negatywnym terytorium. Takie zachowanie zapowiada pogłębienie korekty poniżej wczorajszego minimum, a pytaniem pozostaje jaki będzie charakter ruchu. Czy kupujący wykorzystają niższe poziomy cenowe do zakupów i popyt pojawi się tuż pod wczorajszym minimum, czy też polskie indeksy będą zmierzały swoją drogą i wczorajsze wysokie otwarcie wyczerpuje potencjał wzrostowy w krótkim terminie i teraz nastąpi powrót do trendu spadkowego.
Do rozważania mniej optymistycznego scenariusza skłoni mnie przełamanie minimum na 2269, co z kolei winno przekładać się na pogłębienie spadku poniżej minimum na 2240. Jeśli tak by się stało będę liczył na test 2215 lub też test lutowego minimum na 2165. Najbliższy opór wytycza wczorajsze maksimum na 2304, a przebicie tego poziomu będzie siłę strony popytowej, co z kolei winno przełożyć się na test luki bessy w zakresie 2317-2329.
Domknięcie luki będzie optymistyczną wskazówką zapowiadającą silniejszy ruch wzrostowy ( fala c w obrębie nieregularnej fali płaskiej). Takie podejście sugerowałoby wzrost w rejon 2402 lub też 2433. W dłuższej perspektywie czasowej sytuacja na rynku nie uległa istotnej zmianie. Konsekwentnie zakładam, iż w krótkim terminie spadek nie jest zakończony, co czego obecnie konieczny byłby spadek w postaci impulsu. Od ostatniego maksimum na 2433 ruch przybrał wzór trzyfalowy, a to wskazuje bądź to na bardziej złożony wzór korekcyjny lub też najbliższe godziny czy dni przyniosą nasilenie podaży. Dodatkowym utrudnieniem w ocenie perspektyw rynku jest fakt, iż potencjalne fale czwarte niższego rzędu nachodzą na fale pierwsze. Jest to nie dopuszczalne, z punktu widzenia reguł zasady fal, w związku z czym trzeba rozważać scenariusze bardziej złożonej korekty, lub też perspektywy są znacznie bardziej niekorzystne, gdzie domniemane fale czwarte są falami drugimi w bardziej rozbudowanym impulsie spadkowym.
O tym trzeba pamiętać, bo na razie jest to obszar niejasności, ale w momencie, gdy rynek już się zdecyduje, jaki wariant będzie rozgrywany stosunkowo łatwo będzie się przestawić na alternatywny scenariusz.
[ Zobacz pełną analizę
]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/24892/20100706_bzwbk_plik.pdf )
Tomasz Jerzyk
DM BZ WBK
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracoXTwaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |