Trwa ładowanie...

Komisarz UE: Grecja potrzebuje "niewielkiej dwucyfrowej liczby miliardów" euro

Grecja będzie potrzebować trzeciego pakietu pomocy finansowej, opiewającego na "niewielką dwucyfrową liczbę miliardów" euro - oświadczył w opublikowanym w sobotę wywiadzie komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger.
Share
Komisarz UE: Grecja potrzebuje "niewielkiej dwucyfrowej liczby miliardów" euro
Źródło: AFP, Fot: LOUISA GOULIAMAKI
d50bofx

Pakiet ten powinien zostać zużytkowany w latach 2014-2016 - powiedział Oettinger niemieckiemu tygodnikowi "Welt am Sonntag". Dopuścił również ewentualność kolejnego anulowania części greckiego zadłużenia, co spowodowałoby dodatkowe obciążenie niemieckich podatników.

- Redukcja długów nie jest tematem na najbliższą przyszłość, ale nie można jej raz na zawsze wykluczyć - zaznaczył Oettinger, były premier krajowy Badenii-Wirtembergii i członek kierowanej przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel CDU.

W przeciwieństwie do komisarza UE szefowa niemieckiego rządu deklaruje, że w kwestii nowej pomocy dla Aten jest jeszcze za wcześnie na spekulacje o konkretnych liczbach, a redukcja greckiego zadłużenia nie wchodzi w grę. Według opozycji Merkel nie chce ujawnić pełnej prawdy na ten temat przed wyborami do Bundestagu 22 września.

d50bofx

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble przyznał we wtorek, że Grecja będzie potrzebowała trzeciego pakietu pomocowego, co było pierwszą tego rodzaju deklaracją ze strony przedstawiciela rządu w Berlinie. W wypowiedzi dla sobotniego wydania dziennika "Mannheimer Morgen" Schaeuble zaznaczył, że rozmiary nowego pakietu będą w porównaniu z dwoma dotychczasowymi "z pewnością znacznie mniejsze, gdyż Grecja dokonała istotnych postępów" w reformowaniu swych finansów publicznych.

W ramach dwóch kredytowych pakietów ratunkowych tworzące tak zwaną trojkę Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy udostępniły Grecji łącznie 237 mld euro. (PAP)

d50bofx

Podziel się opinią

Share
d50bofx
d50bofx