Trwa ładowanie...

Komisja Europejska uaktualniła tzw. czarną listę linii lotniczych

Komisja Europejska zezwoliła na powrót do europejskiej przestrzeni powietrznej przewoźnikom z Suazi. Na obszarze Europy loty będzie mógł realizować filipiński przewoźnik Cebu Pacific Air - poinformowała w czwartek KE.

Komisja Europejska uaktualniła tzw. czarną listę linii lotniczychŹródło: AFP
d26l205
d26l205

"Komisja postanowiła usunąć z listy wszystkie linie z Suazi. Jest też dobra wiadomość dla Filipin - tamtejszy przewoźnik Cebu Pacific Air może obsługiwać rejsy do UE - oraz dla Kazachstanu, gdzie narodowy przewoźnik Air Astana może zwiększyć liczbę swoich lotów do UE" - czytamy w komunikacie UE.

Komisja podkreśla, że po zeszłorocznym usunięciu z czarnej listy Philippine Airlines, a teraz Cebu Pacific Air, fakt ten jest postrzegany jako kolejny dowód na stopniową poprawę bezpieczeństwa lotniczego na Filipinach.

Wiceprzewodniczący Komisji odpowiedzialny za transport Siim Kallas podkreślił, że KE uznaje wysiłki krajów, które robią postępy w zapewnieniu bezpieczeństwa w transporcie lotniczym. "Jesteśmy tego świadkami w Afryce. Suazi jest drugim krajem, po Mauretanii, który został usunięty z listy. Obiecujący postęp odnotowujemy także w Zambii, Mozambiku, Sudanie i Libii, a także na Filipinach i w Kazachstanie" - powiedział cytowany w komunikacie Kallas.

Zaktualizowany wykaz obejmuje wszystkich przewoźników, którzy mają certyfikaty wydane w 20 państwach (łącznie 294 linie lotnicze podlegające całkowitemu zakazowi wykonywania przewozów w UE). Są to: Afganistan, Angola, Benin, Demokratyczna Republika Konga, Dżibuti, Gwinea Równikowa, Erytrea, Gabon (z wyjątkiem trzech linii, których działalność podlega ograniczeniom i warunkom), Indonezja (z wyjątkiem pięciu linii), Kazachstan (z wyjątkiem jednego przewoźnika lotniczego, którego działalność ograniczona jest określonymi warunkami), Kirgistan, Liberia, Mozambik, Nepal, Filipiny (z wyjątkiem dwóch linii), Sierra Leone, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Sudan oraz Zambia.

d26l205

Wykaz obejmuje również dwóch indywidualnych przewoźników: Blue Wing Airlines z Surinamu oraz Meridian Airways z Ghany.

Ponadto wykaz dotyczy dziesięciu linii lotniczych podlegających ograniczeniom w wykonywaniu przewozów, którym zezwolono na wykonywanie lotów do UE na ściśle określonych warunkach. Są to: Air Astana z Kazachstanu, Afrijet, Gabon Airlines i SN2AG z Gabonu, Air Koryo z Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, Airlift International z Ghany, Air Service Comores z Komorów, Iran Air z Iranu, TAAG Angolan Airlines z Angoli i Air Madagascar z Madagaskaru.

To dwudziesta trzecia aktualizacja wykazu linii lotniczych podlegających zakazowi wykonywania przewozów w Unii Europejskiej. Cała "czarna lista" przewoźników jest dostępna na stronie internetowej Komisji http://ec.europa.eu/transport/air-ban/list_pl.htm.

d26l205
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26l205