Komisja rolnictwa za finansowaniem składek rolniczych z budżetu

Składki polskich organizacji rolniczych w unijnej strukturze Copa-Cogeca w 2014 r. będą finansowane z budżetu państwa - zakłada poselski projekt zmiany ustawy o izbach rolniczych. Sejmowa komisja rolnictwa skierowała w środę projekt do drugiego czytania.

Komisja rolnictwa za finansowaniem składek rolniczych z budżetu
Źródło zdjęć: © Fotolia | RFsole

Chodzi o składki, które płacą organizacje rolnicze za udział w pracach liczącej się na forum unijnym strukturze związkowej Copa-Cogeca. Copa oraz Cogeca - to organizacje reprezentujące interesy unijnych rolników i spółdzielców wobec Komisji Europejskiej i instytucji działających w Unii. Copa zrzesza 60 narodowych związków rolniczych, a Cogeca - 32 organizacje spółdzielcze.

Dotychczas (w latach 2008-2013) składki te opłacane były przez budżet państwa na mocy specjalnej ustawy. Do Copa-Cogeca należą: Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Samoobrona, Solidarność Rolników Indywidualnych, Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych oraz Izby Rolnicze.

Dotacja wynosiła 4 mln zł rocznie. Z tych pieniędzy opłacane były, oprócz składek, także koszty delegacji, ekspertyz i innych działalności na forum UE.

Składki za organizacje rolnicze opłacała Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRiR) z dotacji budżetowej, przedstawiała też sprawozdanie w tej sprawie ministrowi rolnictwa do 15 stycznia. Takie rozwiązanie było kwestionowane przez niektóre organizacje rolnicze, uwagi miał Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych (KZRKiOR) m.in. dlatego, że wydatki organizacji musiały być uznane przez Izby.

Projekt ustawy przedłużający opłacanie składek rolniczych przygotowali posłowie PiS. Zakłada on, że składki rolnicze będą dotowane przez budżet państwa w latach 2014-2020.

Posłowie podczas pierwszego czytania w środę zaproponowali jednak, by ustawa dotyczyła tylko 2014 r. Poprawkę taką zgłosił Artur Dunin (PO).

Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz zgodził się, by ustawa obowiązywała tylko w tym roku. Podkreślił, że pozwoli to na przygotowanie nowej ustawy dotyczącej finansowania udziału polskich organizacji rolniczych strukturach unijnych.

Obecny na środowym posiedzeniu wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk poinformował, że resort popiera takie rozwiązania. Przyznał, że nie przewidziano na ten cel pieniędzy w tegorocznym budżecie, bo nie było ustawy, ale ministerstwo znajdzie środki na ten cel z rezerwy budżetowej, którą dysponuje minister rolnictwa.

Komisja rolnictwa chce, by projekt był rozpatrzony przez Sejm jak najszybciej, bo składki rolnicze muszą być zapłacone do połowy tego roku. W przeciwnym razie polskie organizacje nie będą miały prawa głosu.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)