Kompania Węglowa nie podniesie cen węgla

W przyszłym roku Kompania Węglowa nie podniesie cen węgla kupowanego najczęściej przez indywidualnych odbiorców - zapowiedział wiceprezes spółki ds. handlu Zbigniew Paprotny. Chodzi o tzw. węgiel gruby i średni, o wysokiej wartości opałowej.

Kompania Węglowa nie podniesie cen węgla
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

05.11.2009 | aktual.: 05.11.2009 15:31

- Zakładamy, że w przyszłym roku ceny węgla grubego i średniego dla tej grupy odbiorców nie powinny wzrosnąć, a ich poziom będzie podobny do cen z listopada i grudnia bieżącego roku - powiedział wiceprezes.

Dodał, że w drugim i trzecim kwartale przyszłego roku, a więc poza sezonem grzewczym, ceny tych gatunków węgla obniżą się. Wiąże się to z sezonowością popytu na ten surowiec.

Na stałym poziomie pozostaną w przyszłym roku także ceny paliw kwalifikowanych, czyli tzw. ekogroszków, przeznaczonych do spalania w ekologicznych kotłach. Są one stosowane głównie przez indywidualnych użytkowników do ogrzewania domów. KW produkuje ich rocznie ok. 800 tys. ton.

Rocznie Kompania Węglowa sprzedaje ok. 4 mln ton węgla grubego i średniego, co stanowi ok. 10 proc. całej sprzedaży. Po dziewięciu miesiącach tego roku udział ten wynosi niewiele ponad 11 proc.

- Konsumenci tych gatunków węgla to w skali całej sprzedaży grupa niewielka, ale bardzo dla nas istotna - wyjaśnił wiceprezes.

Dodał, że o ile w przypadku węgla dostarczanego do energetyki widać w tym roku znaczący spadek sprzedaży, o tyle rynek odbiorców indywidualnych jest w miarę stabilny.

- Podwyżka cen tych gatunków węgla w żadnym wypadku nie byłaby panaceum na zmniejszone w tym roku, z powodu spadku dostaw węgla do energetyki, przychody Kompanii; byłaby natomiast dotkliwa społecznie - uważa Paprotny.

W zależności od gatunku i jakości węgla, za węgle średnie i grube trzeba zapłacić w kopalniach KW od ponad 400 do ponad 500 zł, bez podatku VAT. Sprzedaż krajowa odbywa się przez sieć ok. 100 dilerów, którzy posiadają ponad 300 składów opałowych w całym kraju.

Na ostateczną cenę węgla w składach opałowych wpływa też m.in. koszt transportu i marża sprzedawcy.

Obecnie bezpośrednia sprzedaż gotówkowa w kopalniach to zaledwie ok. 4 proc. całości.

Już wcześniej KW ogłosiła, że nie planuje na przyszły rok także podwyżki cen węgla dla energetyki, której zaproponowała umowy wieloletnie. Elektrownie naciskają jednak na obniżki cen; negocjacje w tej sprawie trwają. Kompania jest największym producentem węgla w UE.

Źródło artykułu:PAP
podwyżka cenwęgielenergia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)