Komunikat FOMC w centrum uwagi
Wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie publikacja komunikatu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. W dniu dzisiejszym kończy się dwudniowe posiedzenie Rezerwy Federalnej, która podejmie decyzję odnośnie poziomu stóp procentowych. Zgodnie z konsensusem rynkowym stopy procentowe zostaną utrzymane na niezmienionym poziomie.
Dziś jednak nie poznamy najnowszych projekcji dotyczący inflacji i wzrostu gospodarczego. Głosu też nie zabierze Janet Yellen. Komunikat październikowy jest jednak o tyle ciekawy, że zbiega się z planowanym zakończeniem przez Fed programu skupu aktywów. Istotną kwestię pozostaje to czy Fed podniesie kwestie ewentualnego wznowienia kończącego się programu w sytuacji istotnego pogorszenia się perspektyw gospodarczych.
Kluczowe pozostaje to czy fraza ‘considerable time’ zostanie usunięta z wytycznych dotyczących polityki monetarnej w przyszłości. Wydaje się, że po nieco bardziej gołębich głosach członków Fed w ostatnim czasie i podnoszonej kwestii negatywnego wpływy mocnego dolara na kondycję amerykańskiej gospodarki fraza ta pozostanie w październikowym komunikacie. Co więcej Fed powinien odnieść się do spadającej presji inflacyjnej i słabości gospodarki światowej, co będzie argumentem za przeniesieniem oczekiwań odnośnie pierwszej podwyżki stóp procentowych na druga połowę 2015 roku. Wydaje się, że wobec powyższego utrzymywanie w dalszym ciągu polityki akomodacyjnej jest rozsądnym rozwiązaniem. Jeśli komunikat Fed zostanie odczytany przez rynek jako bardziej gołębi, to osłabienie dolara do euro może być kontynuowane. Notowania nie powinny jednak wyjść powyżej oporu na poziomie 1,2886, gdzie znajduje się maksimum z 15 października tego roku.
Wtorkowe dane opublikowane z gospodarki amerykańskiej były mieszane. Zamówienia na dobra trwałego użytku nieoczekiwanie spadły o 1,3% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego wzrostu o 0,5%, co stało się impulsem do wyjścia powyżej poziomu 1,2730 na EURUSD. Wskaźnik cen domów S&P Case-Shiller wzrósł w sierpniu o 5,6% podczas gdy konsensus rynkowy zakładał wzrost o 5,8%. Mile zaskoczyły natomiast dane na temat wskaźnika Conference Board. Indeks zaufania amerykańskich konsumentów wzrósł w październiku do 94,5 pkt. z 89 pkt. miesiąc wcześniej wobec prognoz na poziomie 87 pkt. Warto zwrócić uwagę na to jak Fed w październikowym komunikacie odniesienie się do mieszanych danych z amerykańskiej gospodarki publikowanych w ostatnim czasie.
Dziś w nocy poznaliśmy kolejne dane dotyczące z japońskiej gospodarki. Po dobrych danych odnośnie sprzedaży detalicznej, odczyt produkcji przemysłowej również mile zaskoczył. Według wstępnych danych produkcja przemysłowa wzrosła we wrześniu o 2,7% w ujęciu miesięcznym oraz o 0,6% w skali roku, co świadczy o tym, że negatywny wpływ wprowadzonego podatku od sprzedaży zanika.
EURUSD
Słabsze dane na temat zamówień na dobra trwały stały się impulsem do wyjścia powyżej istotnego oporu w rejonie 1,2715/25 i rozszerzenia korekty wzrostowej na EURUSD. Pierwszą barierę na poziomie 1,2780 stanowi zniesienie 61,8% Fib całości fali spadkowej z poziomu 1,2886, tuż poniżej którego przebiega 200-okresowa średnia EMA na wykresie 4H. Koleiny opór to dopiero poziom 1,28440 i szczyt z 15 października na poziomie 1,2886. Najbliższe wsparcie wyznaczją okolice 1,2710 gdzie przebiega 50- i 100-okresowa średnia EMA na wykresie H4 oraz linia poprowadzona po ostatnich minimach lokalnych. O trwałym powrocie do spadków będzie świadczyło dopiero zejście poniżej silnej strefy wsparcia w rejonie 1,2590/1,2600.
[ EURUSD
]( http://finanse.wp.pl/w1,EUR,w2,USD,notowania-waluty-online-waluta.html ) AUDUSD
AUDUSD znajduje się w fazie korekty. Para zmierza w okolice 50-okresowej średniej EMA, która wyznacza najbliższy opór na poziomie 0,8896. Na poziomie 0,8912 z kolei nastąpi zrównanie się obecnej podfali wzrostowej z podfalą z poziomu 0,8641 na 0,8897 w stosunku 1:1. Silnym geometrycznym oporem pozostaje rejon 0,8965-0,8975, gdzie przebiega 38,2% zniesienia Fib całości fali spadkowej z poziomu 0,9503 oraz projekcja 127,2% całości fali korekcyjnej z poziomu 0,8897 na 0,8650 oraz projekcja 127,2% podali wzrostowej z poziomu 0,8641 na 0,8897. W okolicach silnego geometrycznego oporu może uaktywnić się podaż. Silen wsparcie znajduje się w rejonie 0,8640/60.
[ AUDUSD
]( http://finanse.wp.pl/w1,AUD,w2,USD,notowania-waluty-online-waluta.html )
Anna Wrzesińska
Noble Securities S.A.
| Materiał został przygotowany z należytą starannością i rzetelnością, na podstawie ogólnodostępnych informacji, ale ani autor, ani Noble Securities S.A. (NS) nie gwarantują jego kompletności i dokładności. Materiał nie został sporządzony zgodnie z wymogami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji, stanowiących rekomendacje, dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów, lub wystawców (Dz.U. Nr 206, poz. 1715). Nie stanowi rekomendacji w rozumieniu tego Rozporządzenia, nie powinien być też rozumiany jako materiał o charakterze doradczym, lub jako podstawa do podejmowania działań, lub decyzji inwestycyjnych. Osoba korzystająca z opracowania nie może rezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych czynników ryzyka niż przedstawione w materiale. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autora (autorów) w dniu publikacji i nie są to opinie czy prognozy NS. NS ani osoby zatrudnione przez
NS nie ponoszą odpowiedzialności za działania, lub zaniechania osób, lub podmiotów, korzystających z opracowania, ani za działania, lub decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych działań, lub decyzji inwestycyjnych. Osiągnięcie zysku w instrumenty finansowe nie jest możliwe bez akceptacji i wystawienia się inwestora na ryzyko poniesienia straty, a w szczególności transakcje w zakresie kontraktów na różnice kursowe (CFD) sa ryzykowne, ponieważ inwestor może stracić więcej niż początkowy depozyt zabezpieczający. |
| --- |