Trwa ładowanie...
d2wiugi
29-11-2016 14:15

Koncern Fortum zakończył budowę ciepłowni w Bytomiu za 50 mln zł

Koncern energetyczny Fortum zakończył we wtorek wartą 50 mln zł budowę nowej ciepłowni w Bytomiu, o mocy 25 megawatów cieplnych. Zainaugurowano również budowę sieci, która połączy systemy ciepłownicze Bytomia i Zabrza, gdzie powstaje nowa elektrociepłownia za 870 mln zł.

d2wiugi
d2wiugi

"Powstanie nowej ciepłowni w Bytomiu jest elementem szerokiego planu inwestycyjnego Fortum dla śląskich miast, którego wartość do 2022 r. przekroczy 1 mld zł. Nasze działania mają na celu zapewnienie mieszkańcom stałych i bezpiecznych dostaw ciepła w perspektywie długoterminowej" - poinformował dyrektor ds. produkcji Fortum Piotr Górnik.

Kolejnym etapem procesu inwestycyjnego jest zaplanowane na jesień 2018 r. ukończenie budowy elektrociepłowni w Zabrzu i poprowadzenie 10-kilometrowej magistrali, która pozwoli na połączenie systemów ciepłowniczych obu miast i umożliwi przyłączenie bytomskiej infrastruktury do zabrzańskiego obiektu. Koszt budowy magistrali szacowany jest na ok. 60 mln zł.

Nowa ciepłownia Fortum w Bytomiu będzie spełniała rygorystyczne normy środowiskowe i została zaprojektowana tak, aby w przypadku dalszego zaostrzenia limitów emisyjnych w przyszłości, mogła być do nich dostosowana bez konieczności ingerencji w jej konstrukcję.

Zakład powstał na terenie istniejącej elektrociepłowni w Bytomiu-Miechowicach. Jednostka została wyposażona w nowoczesny kocioł wodno-rusztowy, komin o wysokości 60 m oraz ponad 100-metrowy most nawęglania. Generalnym wykonawcą prac budowlanych była firma Erbud SA. Na terenie budowy stale pracowało ponad 800 osób z 56 firm.

d2wiugi

Magistrala ciepłownicza łącząca Bytom z Zabrzem zostanie poprowadzona pod ziemią, a część prac będzie wykonywana innowacyjną metodą tzw. mikrotunellingu, która pozwala na bezwykopowe układanie rur. W ten sposób sieć zostanie poprowadzona m.in. pod rzeką Bytomką, torami kolejowymi i tramwajowymi, a także drogą krajową nr 88. Przy budowie sieci będzie pracowało ok. 190 osób. Umowę na jej budowę podpisano we wrześniu br., a zakończenie projektu planowane jest na listopad 2018 r., wraz z oddaniem nowej zabrzańskiej elektrociepłowni.

W Zabrzu prace przebiegają zgodnie z przyjętym harmonogramem; na placu budowy nowej elektrociepłowni codziennie pracuje ok. 300 osób. W ostatnim czasie rozpoczęły się prace związane z montażem kotła wielopaliwowego. Zainstalowano też zbiornik wody zasilającej, montowane są przykotłowe silosy paliw. Powstała również konstrukcja budynku elektrycznego, gdzie znajdzie się nastawnia - centrum sterowania elektrociepłownią.

W nowym zakładzie w Zabrzu energia produkowana będzie w elastycznym, wielopaliwowym kotle z cyrkulacyjnym złożem fluidalnym firmy Amec Foster Wheeler. Nowe źródło ciepła będzie dostosowane do spalania węgla, paliwa alternatywnego (RDF - Refuse Derived Fuel) i biomasy, z możliwością stosowania miksu tych paliw. Ponadto kocioł zostanie wyposażony w kompleksowy system oczyszczania spalin, co wpłynie na ograniczenie emisji szkodliwych substancji.

Nowa elektrociepłownia powstaje w pobliżu obecnego, blisko 120-letniego zakładu, aby zaopatrywać w ciepło ok. 70 tys. gospodarstw domowych w Zabrzu oraz w Bytomiu, dokąd będzie prowadził nowy ciepłociąg. Maksymalna moc cieplna elektrociepłowni wyniesie 145 megawatów, a elektryczna 75 MW.

d2wiugi

Fortum koncentruje swoją działalność głównie w krajach nordyckich, bałtyckich oraz Rosji, Polsce i Indiach. W 2015 r. koncern zatrudniał ok. 8 tys. osób, a jego przychody wyniosły 3,5 mld euro. Akcje spółki są notowane na giełdzie NASDAQ Helsinki. 64 proc. wytwarzanej przez Fortum energii elektrycznej powstaje bez emisji CO2.

Fortum w Polsce, poza działalnością na Górnym Śląsku, ma także wybudowaną w 2010 r. elektrociepłownię w Częstochowie oraz 180 km sieci ciepłowniczej w tym mieście, a ponadto prowadzi działalność poprzez oddziały w Świebodzicach i we Wrocławiu; koncern jest też obecny w Płocku. Od kwietnia br. Fortum ma 100 proc. akcji grupy Duon, działającej na rynku sprzedaży gazu i energii elektrycznej.

d2wiugi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wiugi