Trwa ładowanie...

Konflikt w Fed narasta. Dolar zyskuje na wartości

Możliwych jest aż 7 podwyżek stóp procentowych do końca 2017 roku?

Konflikt w Fed narasta. Dolar zyskuje na wartościFot: PeteLinforth / pixabay (CC0 Public Domain)
dr0atue
dr0atue

Spekulacje na temat możliwych nawet siedmiu podwyżek stóp procentowych w USA w najbliższych kilkunastu miesiącach rozpala wyobraźnie inwestorów. W efekcie amerykańska waluta wyraźnie zyskuje na wartości.

- Bullard, Mester, George, Kaplan, Lockhart, Lacker, Williams - jak na drożdżach rośnie liczba przedstawicieli Fed, którzy otwarcie mówią o gotowości do podwyżki stóp procentowych w czerwcu - wylicza Bartosz Sawicki, analityk TMS Brokers. Jak zauważa ekspert rynku walutowego, dwóch wymienionych bankierów (Lockhart i Williams) mówiło wczoraj nawet o siedmiu podwyżkach do końca 2017 roku.

To jednoznaczny sygnał dla dolara, który od wtorkowego popołudnia bardzo wyraźnie idzie w górę. Wystarczyło kilkanaście godzin by kurs wzrósł z 3,85 zł do prawie 3,90 zł.

Obserwuj bieżące notowania dolara amerykańskiego

Mimo odważnych wypowiedzi, rynek wycenia wciąż tylko dwie podwyżki do 2017 roku włącznie, a prawdopodobieństwo takiego ruchu w czerwcu wynosi niewiele ponad 10 proc.

dr0atue

- Uważam, że podwyżka na kolejnym posiedzeniu jest nierealna - przyznaje Bartosz Sawicki. - Przedstawiciele Fed dążą do urealnienia oczekiwań względem kolejnych kwartałów, ponieważ nie chcą stać się zakładnikiem zbyt niskiej wyceny ścieżki stóp.

Szybszym podwyżkom sprzyjają ostatnie pozytywne dane gospodarcze. Inflacja przyspieszyła do poziomu 1,1 proc. Nieźle prezentuje się też rynek pracy.

Warto jednak pamiętać, że kilku z wymienionych entuzjastów podwyżek nie posiada obecnie prawa do głosu i prawdopodobnie nie prezentują oficjalnego stanowiska Rezerwy Federalnej. - Ten prezentowany jest przez jej szefową, czyli Janet Yellen, a w ostatnich tygodniach sugerowała, że nie należy oczekiwać rychłego zacieśnienia polityki pieniężnej - komentuje Szymon Zajkowski, analityk Domu Maklerskiego mBanku.

Wątpliwości co do podziału w ramach amerykańskiego banku centralnego może przynajmniej częściowo rozwiać zaplanowana na środę o godzinie 20:00 publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Fed. Analitycy sugerują, że dokument może wskazać na rosnące napięcia wewnątrz banku centralnego.

dr0atue
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dr0atue