Trwa ładowanie...

Koniec ciekawego tygodnia - popołudniowy komentarz giełdowy

Powoli dobiega końca jeden z ciekawszych tygodni ostatniego czasu. Zarówno w Europie jak i na Wall Street mieliśmy ostatnio pokaźne wzrosty, z tym, że w Stanach najważniejsze indeksy zameldowały się na nowych, historycznych szczytach.

Share
Koniec ciekawego tygodnia - popołudniowy komentarz giełdowy
Źródło: Fotolia, fot: AshDesign
d10jnwi

Przede wszystkim trzeba jednak wspomnieć o ostatnich informacjach z Japonii w której działo się ostatnio bardzo dużo. Z jednej strony mieliśmy zwiększenie skali luzowania ilościowego przez bank centralny Japonii, co ma na celu osiągnięcie celu inflacyjnego, a z drugiej decyzje GPIF (Rządowy fundusz emerytalny) o nowej alokacji kapitału funduszu. Aktualnie znacznie zostaną zmniejszone inwestycje w obligacje, wzrosną za to w akcje lokalnych oraz zagranicznych spółek. Nikkei 225Nikkei 225 (Zobacz zmiany wskaźnika») od ostatniego dołka z 10 października zyskał 16,16%.

Z kolei w Europie mieliśmy dzisiaj pokaźne spadki, co było spowodowane informacjami na temat tego, że EBC zamierza zmienić kulturę regionalnego nadzoru bankowego. Kontrola będzie miała bardziej ilościowy charakter, aby EBC mogła przetestować modele biznesowe poszczególnych banków. Najwięcej traciły dzisiaj greckie banki, których straty sięgały ponad 8%. Jednakże, ostatni ruch spadkowy wpisuje się w korekty trwającego od połowy października trendu wzrostowego. Na zamknięciu CAC40CAC40 (Zobacz notowania indeksu ») stracił 0,89%, niemiecki DAXDAX (Zobacz notowania indeksu »): -0,91%, z kolei FTSE 100 lekko na plusie: 0,25%.

Słabo dzień rozpoczął się dzisiaj na Wall Street. Momentami, wszystkie najważniejsze indeksy znajdowały się około 0,3% pod kreską, co było prawdopodobnie reakcją na dane z amerykańskiego rynku pracy. Popularne "pay-rolle" okazały się być lekko poniżej oczekiwań, co zostało słabo przyjęte przez rynki finansowe. Nie mniej jednak odczyt ten wpisuje się w ostatni trend poprawy na amerykańskim rynku pracy i nie należy go postrzegać negatywnie.

d10jnwi

Obserwując ostatnie poczynania indeksów można stwierdzić, że inwestorzy mogą zacząć tracić zaufanie, co do tego, że wzrosty mogą trwać w nieskończoność. Po pierwsze powoli kończy się kolejny sezon wyników, w przyszłym tygodniu jedynie dwie większe spółki będą publikowały swoje wyniki. Są to Cisco oraz Wal-Mart, które wchodzą w skład indeksu Dow Jones Industrial Average. Na godzinę 18:15 S&P 500 rośnie o 0,07%, DJIA o 0,01%. Traci natomiast Nasdaq: -0,27%.

Michał Stajniak
Młodszy Analityk Rynków Finansowych
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

d10jnwi

Podziel się opinią

Share
d10jnwi
d10jnwi