Koniec darmowych staży?
Młodzi ludzie mają dość pracy za darmo na stażach i praktykach.
Dyplom wyższej uczelni to za mało by po skończeniu studiów dostać ciekawą, dobrze płatną pracę, dlatego młodzi ludzie już podczas studiów starają się nawiązać kontakt z firmami, zdobyć doświadczenie i praktyczne umiejętności. Pracodawcy chętnie przyjmują młodych ludzi na kilkumiesięczne staże, zapewniając sobie w ten sposób darmową siłę roboczą.
Bezpłatne staże to norma nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach Europy. Praktykanci i studenci mają jednak już dość pracy za darmo i bez szans na dalsze zatrudnienie. Europejskie Forum Młodzieży, które reprezentuje interesy młodych przed Komisją Europejską i Radą Europy, przygotowało projekt dokumentu regulującego kwestię staży.
Młodzi ludzie chcą, by stażyści otrzymywali wynagrodzenie gwarantujące im utrzymanie i byli objęci ubezpieczeniem zdrowotnym. Pracodawcy musieliby zawierać ze stażystami umowy podobne do umów o pracę, nie mogliby ponadto przeciągać stażu ponad 6 miesięcy. Projekt zakłada również, że stażyści nie mogliby stanowić więcej niż 10% zespołu. Forum chce do przyjęcia tych zasad namawiać związki zawodowe w poszczególnych krajach UE.
Obecnie w Polsce na zapłatę w wysokości około 900 zł brutto mogą liczyć tylko bezrobotni absolwenci, których na staż kieruje urząd pracy. W 2011 r. dotacje na te staże mają zostać obcięte o około 60% (z 7 mld PLN do 3,1 mld PLN), co oznacza zaostrzenie walki o miejsca na stażach. W 2010 r. z tej formy przeciwdziałania bezrobociu skorzystało 243 tys. młodych ludzi. W br. liczba ta ma spaść do 53 tys.