Trwa ładowanie...

Koniec z dopłacaniem do Kościoła. Ksiądz na etat. Tego chcą Polacy

Ludzie mają dość przepychu i bogactwa Kościoła. Z sondażu dla Super Expressu wynika, że Polacy chcą aby ksiądz pracował na umowę o pracę, a sam Kościół stracił dotacje z budżetu państwa. Chcemy także jasnego cennika za posługę.

W III RP budżet państwa przeznaczył dla kleru ok. 2,5 miliarda złotych W III RP budżet państwa przeznaczył dla kleru ok. 2,5 miliarda złotych Źródło: East News, fot: LUKASZ SZELAG
d1scm6l
d1scm6l

Większość Polaków deklaruje się jako osoby wierzące, ale z duchowieństwem coraz mniej osób chce mieć cokolwiek wspólnego – pisze Super Express.

W III RP budżet państwa przeznaczył dla kleru ok. 2,5 miliarda złotych sfinansowanych z podatków wszystkich Polaków. Jak pisaliśmy w money.pl, państwo z roku na rok przeznacza coraz więcej pieniędzy na dopłaty do świadczeń emerytalnych duchownych. W najbliższych latach wydatki mogą jeszcze wzrosnąć.

W ocenie gazety, obnoszenie się Kościoła z bogactwem, co chwila wybuchające skandale związane z pedofilią wśród księży sprawiają, że wierni odwracają się od księży.

Nie zgadzają się na podniesienie składki zdrowotnej. "Te pieniądze można wziąć w sposób sprawiedliwszy"

Na pytanie "Czy uważasz, że Kościół w Polsce powinien być dotowany przez podatników" aż 91 proc. naszych czytelników odpowiedziało, że nie. Jedynie 7 proc. Polaków było za utrzymaniem Funduszu Kościelnego, zaś pozostali nie mieli zdania.

d1scm6l

89 proc. zapytanych stwierdziło, każdy ksiądz powinien się rozliczać jak większość osób na etacie i tak jak w ich przypadku pensje wypłacałby pracodawca.

89 proc. uznało, że cennik za posługę, tj. ślub czy chrzest, powinien być jednakowy w każdej parafii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1scm6l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1scm6l