Trwa ładowanie...

Koniec z rejestrowaniem się jako bezrobotny tylko po to, by uzyskać dostęp do lekarza

- Ministerstwo zdrowia, w ramach całościowych zmian w ubezpieczeniach zdrowotnych, pracuje nad rozwiązaniami, które wyeliminują rejestrowanie się bezrobotnych wyłącznie dla uzyskania świadczeń zdrowotnych - poinformował wiceminister rodziny Stanisław Szwed. Minister zdrowia w TVP1 zapowiedział bezpłatną opiekę zdrowotną dla wszystkich Polaków.

Koniec z rejestrowaniem się jako bezrobotny tylko po to, by uzyskać dostęp do lekarzaŹródło: Eastnews, fot: STEFAN MASZEWSKI/REPORTER
d1karyt
d1karyt

- Ministerstwo zdrowia pracuje nad rozwiązaniami, które wyeliminują rejestrowanie się bezrobotnych wyłącznie dla uzyskania świadczeń zdrowotnych - poinformował wiceminister rodziny Stanisław Szwed. Minister zdrowia w TVP1 zapowiedział bezpłatną opiekę zdrowotną dla wszystkich Polaków.

Obecnie osoby faktycznie nieposzukujące pracy, ale nieposiadające tytułu do bezpłatnego dostępu do służby zdrowia, rejestrują się jako bezrobotni wyłącznie po to, by uzyskać taki dostęp.

Szwed podczas środowego posiedzenia sejmowej komisji polityki senioralnej powiedział, że resort rodziny, pracy i polityki społecznej nie pracuje nad osobną zmianą, która by wyeliminowała takie sytuacje.

- Sami nie przygotowujemy jakiejś jednostkowej zmiany w prawie, krótkiej nowelizacji dotyczącej tej sytuacji, która jest nierozwiązana od wielu lat - powiedział. Szwed wyjaśnił, że minister zdrowia powołał zespół, który pracuje kompleksowo nad kwestią ubezpieczeń zdrowotnych. - W ramach tego zespołu jest również propozycja uregulowania kwestii rejestracji bezrobotnych - dodał.

d1karyt

- Propozycja resortu zdrowia będzie szła w stronę - zgodnie z naszą konstytucją - ubezpieczenia zdrowotnego dla wszystkich. Czyli cały ten proces rejestrowania się w urzędzie pracy ze względu na składkę zdrowotną byłby niepotrzebny - wszyscy byliby ubezpieczeni - powiedział.

Wiceminister rodziny liczy, że "w jakiejś nieodległej przyszłości" zespół w MZ przygotuje zmiany dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego i "sprawa dotycząca rejestracji bezrobotnych z tego powodu zostanie rozwiązana".

W środę rano minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiedział w TVP1, że początek 2018 r. to realny termin wprowadzenia bezpłatnej opieki zdrowotnej dla wszystkich Polaków. Nie wykluczył, że uda się to zrobić wcześniej.

Komisja wysłuchała w środę informacji NIK o kontroli sprzed dwóch lat o zatrudnianiu osób powyżej 50. roku życia, ich aktywizacji zawodowej i łagodzenia skutków bezrobocia w tej grupie oraz informacji resortu rodziny o rynku pracy dla tych osób i programach wsparcia dla nich.

d1karyt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1karyt