Koniec z reklamami słodyczy. Niemcy walczą z otyłością wśród dzieci
Niemcy zamierzają walczyć z otyłością wśród dzieci za pomocą surowego zakazu reklamy niezdrowej żywności. Zakaz reklam ma dotyczyć słodyczy, chipsów, ale również produktów mlecznych. Branża mleczna protestuje - informuje portal dziennika "Bild".
W ustawie o zakazie reklam miałyby się znaleźć "prawie wszystkie produkty mleczne".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nauczyciele mają dosyć. "Sytuacja jest dramatyczna. Żenujące pensje i warunki pracy, które są nie do zniesienia"
Zgodnie z proponowanymi przepisami, w 100 gramach nabiału powinno być zawarte tylko 17 gramów tłuszczu, co oznaczałoby wykluczenie z reklam produktów takich jak sery i twarogi.
Mimo wprowadzonych poprawek dotyczących jogurtu, które zwiększają dopuszczalną zawartość tłuszczu z 2,5 do 3 gramów, tradycyjny jogurt naturalny nadal byłby uznawany za niezdrowy, ponieważ zawiera około 3,5 grama tłuszczu.
Ministerstwo rolnictwa zaznacza, że w przypadku serów i jogurtów "w przyszłości możliwa byłaby reklama wyłącznie wariantów produktów o obniżonej zawartości tłuszczu".
Branża mleczarska oburzona pomysłem ministerstwa
Zmiany wywołały oburzenie w branży mleczarskiej. - Niestety, ministerstwo chce zakazać wielu produktów, które są częścią dobrego posiłku. Chce ono zakazu reklamy jogurtu truskawkowego, mimo że jogurt owocowy jest często jedynym sposobem, aby dzieci jogurt zjadły. Zakazowi podlegają nawet zwykłe sery, pełnotłusty jogurt i masło. To niedopuszczalne - podkreślił Eckhard Heuser, dyrektor generalny stowarzyszenia przemysłu mleczarskiego.
Mleko, ser, jogurt czy twaróg są częścią zdrowej, zbilansowanej diety. To po prostu groteskowe, kiedy tak zdrowa żywność jest zakazana - stwierdził Joachim Rukwied, szef stowarzyszenia rolników.
Całkowity zakaz reklamy w radio i telewizji ma obowiązywać w godzinach od 6.00 do 23.00, zakaz umieszczania billboardów reklamowych w promieniu 100 metrów od szkół, świetlic i obiektów rekreacyjnych, a także w mediach społecznościowych takich jak Instagram, TikTok, Youtube. Za naruszenie zakazu przewidziana jest grzywna w wysokości do 30 tys. euro.