Trwa ładowanie...
di9ps1c

Koniec z "sosem cygańskim". Powodem antyrasistowskie protesty

W obawie przed antyrasistowskimi protestami i bojkotem, z półek niemieckich sklepów zniknie "sos cygański" - podaje dziennik "Bild". O taką decyzję organizacje Romów upominały się od 2013 roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koniec z "sosem cygańskim". Powodem antyrasistowskie protesty
(Getty Images)
di9ps1c

"Ponieważ termin "sos cygański" może być interpretowany negatywnie, postanowiliśmy nadać naszemu sosowi Knorr nową nazwę. Za kilka tygodni na półkach znajdzie się "Węgierski Sos Paprykowy" - czytamy w oświadczeniu producenta sosu.

O taki ruch upominała się już w 2013 roku Centralna Rada Niemieckich Sinti i Romów, która zagroziła bojkotem produktów firmy.

Przedstawiciele Knorra nie uznali wtedy prośby za zasadną i pozostawili w swojej ofercie wszystkie produkty, w których nazwach użyto słowa "cygański".

di9ps1c

Wakacje 2020. Polacy zostają w domu. Strach czy brak pieniędzy?

Ze zmiany nazwy przedstawiciele Rady się cieszą, ale jak mówią, sos to obecnie najmniejszy z ich problemów.

"Dobrze, że Knorr reaguje na skargi wielu ludzi" - powiedział przewodniczący Rady Centralnej Romani Rose. Podkreślił jednocześnie, że dużo ważniejsze obecnie jest traktowanie słów takich jak "Cygan" czy "Żyd" używanych jako obraźliwe np. na stadionach piłkarskich.

Odejście od słowa "cygański" w kontekście sosu do potraw to kolejna próba usunięcia z produktów pojawiających się w przestrzeni publicznej nazw, które mogą zostać uznane za rasistowskie.

Na początku lata z loga marki Uncle Ben's zniknął wizerunek czarnoskórego mężczyzny, co było odpowiedzią w dyskusji dotyczącej rasizmu, jaka wybuchła po zabójstwie George'a Floyda w USA.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

di9ps1c

Podziel się opinią

Share
di9ps1c
di9ps1c