Trwa ładowanie...
zus
03-04-2008 04:20

Koniec z wcześniejszymi emeryturami dla nauczycieli?

Tylko starsi nauczycieli nadal będą odchodzić na emeryturę pięć lat wcześniej. Młodsi będą musieli pracować jak wszyscy do 60-65 lat. Tak przynajmniej chce rząd - twierdzi "Gazeta Wyborcza".

Koniec z wcześniejszymi emeryturami dla nauczycieli?Źródło: Jupiterimages
d84ljwl
d84ljwl

Rząd chce wreszcie dokończyć reformę emerytalną z 1999 r., która zakłada cięcie emerytalnych przywilejów, przede wszystkim wcześniejszych emerytur. Co roku kosztują one budżet ponad 20 mld zł. Z ponad miliona osób uprawnionych do wcześniejszej emerytury zachować je ma jedynie 140 tys. pracujących w najcięższych warunkach, np. hutnicy.

Stracą głównie nauczyciele. Teraz mogą przechodzić na emeryturę po 30 latach pracy w szkole, bez względu na wiek. "Karta nauczyciela" gwarantuje ponadto belfrom emeryturę w wieku 55 lat (panie) i 60 lat (panowie), o ile przepracowali w szkole 20 lat plus 10 gdzie indziej. Co roku z wcześniejszych emerytur korzysta kilka-kilkanaście tysięcy nauczycieli.

d84ljwl

Rząd chce, by zapis w "Karcie nauczyciela" przestał obowiązywać do końca roku. Od 2009 r. nauczyciele mają pracować jak wszyscy - do 60 lat kobieta i 65 mężczyzna. Będzie jednak wyjątek dla nauczycieli, którym do emerytury brakuje tylko kilku lat. Nadal będą mogli wcześniej skończyć pracę. Nie pójdą jednak na wcześniejszą emeryturę, lecz na specjalny płatny urlop nauczycielski - maksymalnie pięcioletni. A potem - na zwykłą emeryturę. Ile dostanie nauczyciel na urlopie? Resort pracy jeszcze tego nie wyliczył.

d84ljwl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d84ljwl