Koniunktura w przemyśle przetwórczym w XI pogorszyła się - IRG SGH

04.12. Warszawa (PAP) - Wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym w listopadzie pogorszył się o 4 pkt w stosunku do października i wynosi -5 pkt - wynika z najnowszego badania...

04.12.2009 | aktual.: 04.12.2009 12:00

04.12. Warszawa (PAP) - Wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym w listopadzie pogorszył się o 4 pkt w stosunku do października i wynosi -5 pkt - wynika z najnowszego badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

Według autorów badania, pogorszenie koniunktury ma charakter sezonowy i prawdopodobnie utrzyma się także w grudniu.

"Zgodnie z oczekiwaniami nastąpiło sezonowe pogorszenie koniunktury w przemyśle przetwórczym. (...) Wartość wskaźnika koniunktury IRG SGH w przemyśle przetwórczym w listopadzie 2009 roku zmniejszyła się o 4 punkty w stosunku do października br. i wynosi -5 punktów" - napisano w komunikacie.

"Pogorszenie koniunktury miało miejsce zarówno w firmach prywatnych, jak i publicznych. Zarówno wartości wskaźnika, jak i sald głównych pytań ankiety są wyższe niż przed rokiem, co potwierdza sezonowy charakter obecnego pogorszenia koniunktury. Prawdopodobnie utrzyma się ono w także w grudniu" - dodano.

Autorzy badania zwracają uwagę, że pogorszeniu koniunktury w przemyśle przetwórczym towarzyszy wzrost aktywności na rynkach zagranicznych.

"Przedsiębiorstwa odnotowały spadek poziomu produkcji i zamówień, ale tylko krajowych. Zamówienia eksportowe rosną, podobnie jak produkcja na eksport. Przedsiębiorstwa informują także o wzroście konkurencyjności ich towarów na rynkach zagranicznych oraz o wzroście korzyści z produkcji na eksport. Mimo, iż pogorszeniu uległa kondycja finansowa firm, ich nastroje poprawiają się. Przewidywania na najbliższe miesiące są mniej pesymistyczne niż przed miesiącem" - napisano.

Jak wynika z raportu, spadek koniunktury bardziej odczuwają przedsiębiorstwa prywatne.

"Przedsiębiorstwa prywatne i publiczne różnią się w ocenie obecnego spadku koniunktury. Silniej odczuwają je firmy prywatne. One także z mniejszym optymizmem formułują swoje przewidywania na najbliższe miesiące" - napisano. (PAP)

fdu/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finanseprzemysłkoniunktura
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)