Konkursy dla rolników

Swoją znajomość hodowli zwierząt, prowadzenia gospodarstw agroturystycznych czy bezpośredniej sprzedaży żywności tradycyjnej będą mogli sprawdzić rolnicy z Warmii i Mazur, którzy przystąpią do konkursów dotyczących wiedzy o działaniach w rolnictwie, które mogą być objęte dofinansowaniem z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW).

01.12.2012 | aktual.: 01.12.2012 08:35

Ośrodek Doradztwa Rolniczego (ODR) w Olsztynie, który organizuje konkursy, chce w ten sposób rozpowszechniać wiedzę na temat możliwości finansowania różnych przedsięwzięć ze środków PROW.

Jak powiedział PAP Jacek Jaczewski z ODR konkursy dla rolników zostaną poprzedzone szkoleniami, które poprowadzą doradcy ośrodka.

Bezpłatne szkolenia, które właśnie się rozpoczynają i mają potrwać do połowy grudnia obejmą około 700 rolników z Warmii i Mazur. "Szkolenia przeprowadzamy niezależnie od konkursu, bo to jest nasze statutowe zadanie" - podkreślił.

Po tych seminariach zainteresowani rolnicy będą mogli przystąpić do sprawdzenia swej wiedzy z różnych dziedzin rolnictwa m.in. o hodowli zwierząt, ekologicznym rolnictwie, o dobrostanie zwierząt, produkcji żywności tradycyjnej i jej sprzedaży, o odnawialnych źródłach energii, rodzajach ubezpieczeń w rolnictwie a także agroturystyce i wprowadzaniu nowoczesnych technologii w produkcji żywca i produkcji roślinnej. Zwycięzcy konkursów otrzymają nagrody rzeczowe.

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 jest największym programem pomocowym dla sektora-rolno spożywczego.

Jego budżet wynosi ponad 17,4 mld euro. Tworzą go unijne środki z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (13,4 mld euro) i współfinansowanie z budżetu krajowego (około 4 mld euro).

Pomoc finansowa z tego programu udzielana jest rolnikom, przedsiębiorcom i lokalnym samorządom oraz właścicielom lasów m.in. na prowadzenie działalności rolniczej zgodnej z ochroną środowiska naturalnego, na rozwój kultury i zachowanie tradycji na wsi oraz działania na rzecz podniesienia jakości życia mieszkańców wsi i ich aktywizacji gospodarczej.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także