Konsolidacja największych grup zaplecza górniczego: Famur ma przejąć Kopex
Famur i Kopex - dwie największe polskie grupy dostarczające maszyny, urządzenia i usługi dla górnictwa, mają być skonsolidowane. W czwartek właściciel Famuru, spółka TDJ, zawarła warunkową umowę nabycia kontrolnego pakietu akcji Kopeksu od jego większościowego akcjonariusza, Krzysztofa Jędrzejewskiego.
17.03.2016 10:25
Informacja o transakcji spowodowała wzrost kursu obu spółek na giełdzie - po otwarciu kurs Kopeksu wzrósł o ponad 14 proc., a Famuru o 11 proc.
Obie spółki - niegdyś przedsiębiorstwa państwowe - od wielu lat mają prywatnych właścicieli. Należą do dużych eksporterów, dostarczając urządzenia i usługi górnicze na rynki wielu krajów świata.
Warunkami wejścia w życie umowy są m.in. uzyskanie zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, pozytywne wyniki badania sytuacji Kopeksu (due diligence), które będzie przeprowadzone w okresie następnych trzech miesięcy, oraz restrukturyzacja finansowania grupy kapitałowej Kopex.
"Spełnienie warunków tej umowy umożliwi zbudowanie w przyszłości jednego silnego podmiotu opierającego się zarówno o Famur, jak i o Kopex. Warunkiem kluczowym tej transakcji jest kwestia wypracowania porozumienia z obecnymi wierzycielami grupy kapitałowej Kopex, które umożliwi stabilizację źródeł finansowania grupy w długim terminie" - podali przedstawiciele Famuru w komunikacie prasowym.
Według przedstawicieli spółki, konsolidacja to w obecnej sytuacji rynkowej właściwy kierunek rozwoju dla obu firm, a planowana operacja oznacza możliwość istotnego zwiększenia skali, jakości i efektywności prowadzonych działań na rynku krajowym i zagranicznym.
O potencjalnej konsolidacji obu grup w branży górniczej mówiono już od kilku lat. W 2014 roku Famur proponował Kopeksowi rozpoczęcie rozmów w sprawie połączenia spółek poprzez przeniesienie majątku Kopeksu w zamian za akcje Famuru, jednak większościowy właściciel Kopeksu nie przystał wówczas na tę propozycję. (PAP)
mab/ pz/