Trwa ładowanie...
d2hjxwu
d2hjxwu
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Konsolidacja największych grup zaplecza górniczego: Famur ma przejąć Kopex

Famur i Kopex - dwie największe polskie grupy dostarczające maszyny, urządzenia i usługi dla górnictwa, mają być skonsolidowane. W czwartek właściciel Famuru, spółka TDJ, zawarła warunkową umowę nabycia kontrolnego pakietu akcji Kopeksu od jego większościowego akcjonariusza, Krzysztofa Jędrzejewskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2hjxwu

Informacja o transakcji spowodowała wzrost kursu obu spółek na giełdzie - po otwarciu kurs Kopeksu wzrósł o ponad 14 proc., a Famuru o 11 proc.

Obie spółki - niegdyś przedsiębiorstwa państwowe - od wielu lat mają prywatnych właścicieli. Należą do dużych eksporterów, dostarczając urządzenia i usługi górnicze na rynki wielu krajów świata.

Warunkami wejścia w życie umowy są m.in. uzyskanie zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, pozytywne wyniki badania sytuacji Kopeksu (due diligence), które będzie przeprowadzone w okresie następnych trzech miesięcy, oraz restrukturyzacja finansowania grupy kapitałowej Kopex.

d2hjxwu

"Spełnienie warunków tej umowy umożliwi zbudowanie w przyszłości jednego silnego podmiotu opierającego się zarówno o Famur, jak i o Kopex. Warunkiem kluczowym tej transakcji jest kwestia wypracowania porozumienia z obecnymi wierzycielami grupy kapitałowej Kopex, które umożliwi stabilizację źródeł finansowania grupy w długim terminie" - podali przedstawiciele Famuru w komunikacie prasowym.

Według przedstawicieli spółki, konsolidacja to w obecnej sytuacji rynkowej właściwy kierunek rozwoju dla obu firm, a planowana operacja oznacza możliwość istotnego zwiększenia skali, jakości i efektywności prowadzonych działań na rynku krajowym i zagranicznym.

O potencjalnej konsolidacji obu grup w branży górniczej mówiono już od kilku lat. W 2014 roku Famur proponował Kopeksowi rozpoczęcie rozmów w sprawie połączenia spółek poprzez przeniesienie majątku Kopeksu w zamian za akcje Famuru, jednak większościowy właściciel Kopeksu nie przystał wówczas na tę propozycję. (PAP)

mab/ pz/

d2hjxwu

Podziel się opinią

Share

d2hjxwu

d2hjxwu