Trwa ładowanie...
d2wmlos

Konsorcjum Trakcji ma umowę z PKP PLK wartą 365 mln zł brutto

Warszawa, 29.12.2016 (ISBnews) - PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały z konsorcjum Trakcji PRKiI jako liderem na modernizację trasy Trzebinia - Jaworzno Szczakowa na linii E30 Katowice - Kraków, poinformowały PKP PLK. Wartość umowy to 365 mln zł brutto.

Share
d2wmlos

"Linia Zabrze Katowice -Kraków jest bardzo istotna z uwagi górnego Śląska i Małopolski. Ta inwestycja nabrała przyśpieszenia. Podpisujemy umowę na realizację odcinka Jaworzno Szczakowa - Trzebinia. Warto uzupełnić, że trwają prace intensywne na łącznicy Kraków Zabłocie - Kraków Krzemionki i zakończą się w 2017 r. " - powiedział prezes PKP PLK Ireneusz Merchel podczas konferencji prasowej.

"Termin realizacji to 24 miesiące od daty podpisania umowy. Wartość - 365 mln zł brutto. Zakończenie wszystkich prac na linii Katowice - Kraków planowane jest w czerwcu 2020 r. Wówczas najszybsze pociągi pokonają trasę w ok. 1 godzinę, czyli w o połowę krótszym czasie niż obecnie" - czytamy w komunikacie PKP PLK.

Wykonawcą modernizacji na odcinku Trzebinia - Jaworzno Szczakowa jest konsorcjum: Trakcja PRKiI (lider konsorcjum), Comsa (Partner), PKP Energetyka Spółka Akcyjna (Partner), PORR Polska Construction (partner), PORR Bau GmbH (partner).

Umowa przewiduje modernizację torów i sieci trakcyjnej na stacjach i szlakach. Prace obejmą 33 obiekty inżynieryjne, w tym 17 wiaduktów.

d2wmlos

"PLK zmienią na nowocześniejsze urządzenia sterowania ruchem i m.in. dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo pociągów, które pojadą do 160 km/h. Lepszą obsługę podróżnych, w tym osób o ograniczonych możliwościach poruszania się zapewni przebudowa peronów i przejść podziemnych w Jaworznie Szczakowej, Jaworznie Ciężkowicach i peronów z kładką dla pieszych w Balinie" - czytamy dalej w komunikacie.

Modernizacja obejmie także przejazdy kolejowo-drogowe. Dwa - w Jaworzno Szczakowej, w ciągu ulic Bukowskiej i Mroczka oraz jeden w Balinie. Zastąpią one bezkolizyjne wiadukty nad torami, co podniesie poziom bezpieczeństwa, zarówno ruchu pociągów na trasie E30 między Trzebiną a Jaworzno Szczakową, jak również ruchu samochodowego i pieszego. Ponadto dwa skrzyżowania drogi z torami zostaną wyposażone w urządzenia nowszej generacji (Jaworzno Szczakowa, Jaworzno Ciężkowice), podano także.

Projekt na linii E30 Katowice - Kraków realizowany jest w ramach unijnego instrumentu finansowego CEF "Łącząc Europę". Całkowita, szacunkowa wartość projektu Katowice - Kraków, łącznie z dziś podpisanym, wynosi ok. 2,3 mld zł, podano także w materiale.

(ISBnews)

d2wmlos

Podziel się opinią

Share
d2wmlos
d2wmlos