Trwa ładowanie...
d2qc1ur

Konsulat RP: wymiana handlowa Polski z obwodem kaliningradzkim w ub.r. - ponad 400 mln dolarów

Ponad 400 mln dolarów wyniosła w ubiegłym roku wartość wymiany handlowej między Polską a obwodem kaliningradzkim, to dwukrotnie mniej niż jeszcze trzy lata wcześniej - powiedział PAP w środę Aleksander Milota z Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie.

Share
d2qc1ur

Nawiązywaniu kontaktów handlowych i promocji gospodarczej poświęcone jest odbywające się w środę w Olsztynie Forum Współpracy Gospodarczej między obwodem kaliningradzkim a województwem Warmińsko-Mazurskim. Forum Biznesowe odbywa się wraz z posiedzeniem XVI Polsko-Rosyjskiej Rady ds. Współpracy Regionów RP z obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej.

Uczestnikami Forum są przedsiębiorcy i samorządowcy z Warmii i Mazur oraz Kaliningradu.

"Współpraca gospodarcza między obwodem kaliningradzkim a Polską odbywa się dziś w trudnych uwarunkowania również ekonomicznych. Dzisiejszy kurs rubla bardziej sprzyja wywozowi towarów z Rosji niż importowi z innych krajów. Z dewaluacją wiąże się również wysoka cena kredytu, czyli to wszystko tworzy trudne uwarunkowania zarówno dla handlu, jak i realizacji projektów o charakterze inwestycyjnym. Wpływa to na spadek wzajemnej wymiany. To dotyczy zarówno relacji polsko-rosyjskich ogółem, w tym obwodu kaliningradzkiego z Polską" - podkreślił PAP kierownik wydziału promocji handlu i inwestycji Konsulatu Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Kaliningradzie Aleksander Milota.

d2qc1ur

Dodał, że w zeszłym roku wartość wymiany handlowej między Polską a obwodem kaliningradzkim wyniosła ponad 400 mln dolarów; to dwukrotnie mniej niż trzy lata temu. W wymianie handlowej przeważa zdecydowanie polski eksport do regionu kaliningradzkiego, w stosunku do dostaw z regionu do Polski.

Podkreślił, że współpraca gospodarcza między obwodem kaliningradzkim a Polską koncentruje się głównie w trzech sektorach. Pierwszym jest budownictwo i materiały budowlane, na które jest obecnie duże zapotrzebowanie, ponieważ w Kaliningradzie realizowanych jest wiele inwestycji turystycznych, a także trwa budowa obiektów na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2018 roku.

Drugim jest sektor rolno-spożywczy. Jak powiedział Milota, w warunkach zakazu dostaw szeregu artykułów spożywczych do Rosji, rozwija się tamtejsze rolnictwo, stąd zapotrzebowanie np. na maszyny rolnicze, i w niektórych inwestycjach w tej branży uczestniczą również polscy przedsiębiorcy.

Trzeci to szeroko rozumiana branża usług turystycznych. Chodzi o tradycyjną turystykę, ale również jest duże zainteresowanie świadczeniem usług medycznych, stąd rozwój turystyki medycznej i turystyka kongresowa. Rosjanie korzystają z usług ośrodków rehabilitacji i odnowy biologicznej, placówek oferujących chirurgię jednego dnia. Polacy jeżdżą natomiast do Kaliningradu do klinik chirurgii plastycznej.

d2qc1ur

Jak podkreślił Milota, Rosjanie eksportują do Polski głównie odpady przemysłu spożywczego, które są wykorzystywane w przetwórstwie paszowym, eksportują także metale i wyroby tytoniowe.

Podczas Forum Rosjanie zachęcali polskich przedsiębiorców do inwestowania w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Kaliningradzie. Jak mówili, obecnie w Kaliningradzie przed Mundialem 2018 r. trwa budowa stadionu, obiektów treningowych, 4 i 5- gwiazdkowych hoteli oraz stref kasyn. W Kaliningradzie poprawiana i budowana jest infrastruktura komunikacyjna, rozbudowywany jest terminal dla statków wycieczkowych oraz lotnisko.

d2qc1ur

Podziel się opinią

Share
d2qc1ur
d2qc1ur