Trwa ładowanie...
dtr3fd4

Konsultacje polsko-niemieckie: lepsza ochrona przeciwpowodziowa w dolnym biegu Odry

Zawarta w czasie polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych umowa o poprawie dróg wodnych pogranicza usprawni ochronę przeciwpowodziową oraz warunki przepływu i żeglugi na dolnym odcinku Odry.

Share
dtr3fd4
  1. polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe odbyły się w poniedziałek w Warszawie, pod przewodnictwem premier Ewy Kopacz i kanclerz Angeli Merkel.

Porozumienie podpisane podczas konsultacji przez ministra środowiska Macieja Grabowskiego i szefa resortu transportu Niemiec precyzuje, jakie działania pozwalają na osiągnięcie odpowiedniej głębokości wody na granicznym odcinku Odry, ze wskazaniem kto i kiedy ma je zrealizować.

Według resortu środowiska dla obszaru Polski zachodniej poważnym zagrożeniem jest występowanie na dolnym odcinku Odry powodzi zatorowej. Takie zjawisko zimą wywołuje lód blokujący koryto rzeki i spiętrzający wody.

Zimowym powodziom zapobiega się głównie przez lodołamanie. Na dolnej Odrze jest to jednak utrudnione z powodu niedostatecznej dla lodołamaczy głębokości wody.

Zdaniem ministra Grabowskiego porozumienie otwiera drogę dla wspólnych działań Polski i Niemiec na dzielącym oba kraje odcinku Odry.

Resort środowiska przypomina, że analogiczne porozumienie 20 kwietnia podpisano z Czechami.

dtr3fd4

Podziel się opinią

Share
dtr3fd4
dtr3fd4