Kontynuacja ruchu bocznego

Piątkowy przebieg sesji za oceanem (bykom, pomimo słabych danych z rynku pracy udało się w trakcie sesji przejąć inicjatywę) sprawił, iż otwarcie kontraktów uplasowało się wczoraj 12 punktów ponad ceną odniesienia.

Piątkowy przebieg sesji za oceanem (bykom, pomimo słabych danych z rynku pracy udało się w trakcie sesji przejąć inicjatywę) sprawił, iż otwarcie kontraktów uplasowało się wczoraj 12 punktów ponad ceną odniesienia.

Warto w tym kontekście nadmienić, że w trakcie porannej fazy notowań kupujący również zdołali narzucić swój własny styl gry, co ostatecznie doprowadziło do konfrontacji w rejonie czerwonej median line (skonstruowanej na bazie wykresu intradayowego i wnikliwie analizowanej w komentarzach online).

Ta jedna, niepozorna linia był już jednak wielokrotnie „honorowana” przez rynek, zatem istniało pewne prawdopodobieństwo, że aktywność sprzedających będzie tutaj większa (tym bardziej, że rynek znajduje się już od dłuższego czasu w trendzie bocznym odznaczającym się chwiejnością krótkoterminowych nastrojów).

Ostatecznie wskazana linia rzeczywiście odegrała ważną rolę, gdyż po jej krótkotrwałym naruszeniu kontrakty weszły w fazę ruchu korekcyjnego. Co istotne, inicjatywa zapoczątkowana przez sprzedających cechowała się większą wiarygodnością, niż podjęte rano przez kupujących działania zakupowe. Ruch spadkowy wykreowany bowiem został niejako na przekór umacniającym się w Eurolandzie rynkom, a taka okoliczność (czyli własna, wewnętrzna inicjatywa) podkreślała jednak niewielką przewagę obozu podażowego.

Ostatecznie zamknięcie wrześniowej serii kontraktów uplasowało się na poziomie: 2544 pkt. Stanowiło to niewielki spadek wartości FW20U10 w stosunku do piątkowej ceny odniesienia wynoszący 0.16%.

Obraz
© (fot. DM BZ WBK)

Po wczorajszej sesji układ techniczny wykresu nie uległ zmianie, gdyż notowania kontraktów nadal przebiegały w kreślonej już od minionego wtorku konsolidacji. W dalszym ciągu zatem strona popytowa nie może zrealizować celu związanego z dotarciem do kluczowej obecnie zapory podażowej: 2598 – 2603 pkt. Z punktu widzenia technik Fibonacciego do takiej konfrontacji powinno już dojść zdecydowanie wcześniej, gdyż po naruszeniu zniesienia wewnętrznego 88.6% rynek bardzo często podąża w kierunku poprzedniego szczytu. Ponadto warto przypomnieć, że w rejonie: 2536 – 2541 pkt koncentrowały się projekcje prospadkowej formacji XABCD. Co prawda po przełamaniu w/w zakresu strefa zaczęła pełnić rolę zapory popytowej, niemniej skutkiem jej naruszenia również powinna być kontynuacja ruchu wzrostowego i test znanej nam już bariery oporu: 2598 – 2603 pkt. Na razie jednak rynek nie realizuje powyższych założeń, co generalnie można traktować jako oznakę narastającej słabości popytu.

Trzeba jednak obiektywnie przyznać, że niedźwiedzie nie wykorzystują na razie wspomnianego zawahania popytu, czyli również nie przejawiają odpowiedniej determinacji, by wziąć na siebie ciężar gry. Konsekwencją takiej właśnie postawy inwestorów jest przeciągający się obecnie ruch boczy. Zaistniałej sytuacji nie traktowałbym zatem jeszcze jako sygnału sprzedaży, niemniej rozpatrywałbym ją w kategoriach ostrzeżenia przed możliwością wykrystalizowania się głębszego ruchu kontrującego. Podstawową przesłanką świadczącą jednak na korzyść byków jest kierunek obecnego trend, który cały czas ma charakter wzrostowy (mam tutaj oczywiście na myśli układ średnioterminowy).

Technicznym potwierdzeniem narastających problemów w obozie kupujących byłoby zatem dopiero przełamanie zapory popytowej: 2507 – 2511 pkt. Z załączonego wykresu wynika, że również tutaj przebiega median line, co podwyższa znaczenie strefy Fibonacciego. W zależności od własnego podejścia transakcyjnego (horyzontu inwestycyjnego), w przypadku zanegowania w/w zakresu należałoby zamknąć przynajmniej część długich pozycji. Wydaje się, że day-traderzy mogliby już w takiej sytuacji rozważyć również otwarcie pozycji krótkich (nieco więcej o strategii napiszę w swoim pierwszym komentarzu online). Tak czy inaczej w rejonie: 2507 – 2511 pkt należy spodziewać się sporej presji ze strony kupujących i osobiście wątpię, by strona popytowa – w przypadku takiej konfrontacji – nie podjęła tutaj działań obronnych.

O wiarygodnym sygnale wskazującym z kolei na możliwość podejścia rynku w okolice strefy: 2598 – 2603 pkt również napiszę nieco więcej w opracowaniach online. Ciekawie wygląda bowiem układ wykresu w ujęciu intradayowym i na pewno warto obecnie analizować uważnie także i ten horyzont czasowy.

Paweł Danielewicz
Analityk Techniczny
DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)