Trwa ładowanie...
dz46gnu
24-08-2016 17:40

Kopalnia Budryk zaoszczędzi 10 mln zł rocznie dzięki energii z metanu

Ponad 10 mln zł rocznie zaoszczędzi należąca do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) kopalnia Budryk dzięki uruchomionemu właśnie układowi kogeneracyjnemu, wytwarzającemu energię elektryczną i ciepło. Układ jest zasilany metanem z kopalnianych wyrobisk.

Share
dz46gnu

Informację o zakończeniu tej inwestycji przekazała w środę rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer.

Układ kogeneracyjny o mocy 2x4 megawaty uruchomiono na terenie szybu VI w Chudowie. Jest on zasilany metanem pozyskiwanym przez stację odmetanowywania, która została uruchomiona przy tym szybie rok wcześniej.

Układ umożliwia produkcję 30 proc. potrzebnego kopalni prądu, dając miesięczne oszczędności na poziomie 850 tys. zł. Całość produkowanej energii elektrycznej będzie zużyta przez kopalnię.

Z kolei wytwarzane w układzie ciepło zostanie w przyszłości (od roku 2018) wykorzystane do produkcji chłodu w Centralnej Stacji Klimatycznej, który potrzebny jest do klimatyzacji miejsca pracy w wyrobiskach dołowych. Zastosowanie ciepła do produkcji chłodu umożliwi całoroczne wykorzystanie ciepła produkowanego w układzie kogeneracyjnym i przyniesie kopalni dodatkowe korzyści finansowe.

dz46gnu

Wybudowany układ kogeneracyjny składa się z dwóch jednostek o mocy elektrycznej 4035 kilowatów i mocy ciągłej 3746 kilowatów każda. Po raz pierwszy w Europie jednostki kogeneracyjne zabudowano w kontenerach, co w znacznym stopniu zminimalizowało koszty inwestycji oraz powierzchnię zajętą przez urządzenia - wskazała Jabłońska-Bajer.

Jednostka kogeneracyjna składa się z silnika spalinowego firmy GE Jenbacher z Austrii oraz generatora firmy Leroy-Somer. Całkowita sprawność urządzeń wynosi ponad 84 proc.

dz46gnu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz46gnu
dz46gnu