Kopyciński: budżet nierealny, potrzeba nowelizacji nie zaskakuje

Zapowiedź premiera Donalda Tuska, że w sierpniu rząd przedstawi projekt nowelizacji tegorocznego budżetu, nie zaskakuje, bo to budżet nierealny - uważa poseł Ruchu Palikota Sławomir Kopyciński. Według niego nie ma sygnałów, by sytuacja gospodarcza miała się poprawić.

Kopyciński: budżet nierealny, potrzeba nowelizacji nie zaskakuje
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Zapowiedź premiera Donalda Tuska, że w sierpniu rząd przedstawi projekt nowelizacji tegorocznego budżetu, nie zaskakuje, bo to budżet nierealny - uważa poseł Ruchu Palikota Sławomir Kopyciński. Według niego, nie ma sygnałów, by sytuacja gospodarcza miała się poprawić.

Kopyciński przypomniał, że już na etapie przyjmowania i prac nad budżetem na 2013 rok w swym wystąpieniu sejmowym mówił, że ten budżet jest nierealny. - Mimo tego, na przekór opiniom nie tylko polityków, ale przede wszystkim wielu ekspertów ekonomii, rząd zrobił jak chciał - powiedział PAP we wtorek Kopyciński.

Poseł RP jest też ciekaw szczegółów zapowiedzianych przez premiera Donalda Tuska propozycji oszczędności w resortach. - Zastanawiam się, z czego pan premier zechce zrezygnować - powiedział. Według Kopycińskiego zapowiedź Tuska to takie działanie na szybko, pod presją czasu.

- Finanse się sypią i sypać się będą. To była taka bomba zegarowa z opóźnionym zapłonem i ona wybuchnie wcześniej czy później, miejmy nadzieję, że później. Ale ten rok zapowiada się tragicznie - uważa Kopyciński.

Poseł nie zgadza się z opinią premiera, że nagle coś cudownego zdarzy się w polskiej gospodarce w trzecim i czwartym kwartale tego roku. - Bo nie ma żadnych sygnałów, by się cokolwiek miało poprawić, wręcz przeciwnie - podkreślił.

Tusk mówił we wtorek, że rok 2014 powinien być rokiem ożywienia w gospodarce. Powiedział też, że nie sądzi, by doszło do "radykalnego" przełomu, niemniej jednak rząd zakłada, że pod koniec 2013 r. i w 2014 r. powinny pojawić się "pierwsze jaskółki" ożywienia gospodarczego.

Premier poinformował, że rząd przedstawi nowelizację tegorocznego budżetu w sierpniu. Jak dodał, stanie się tak w związku z niższymi dochodami, jakie Polska odnotowała w pierwszym półroczu, a szczególnie trudne pod tym względem były miesiące zimowe i wczesnowiosenne. Deficyt budżetowy wzrośnie w tym roku o 16 mld zł, a oszczędności w resortach wyniosą 8,5 - 8,6 mld zł.

Tusk poinformował ponadto, że rząd przyjął we wtorek korektę ustawy o finansach publicznych. Dodał, że dzięki tym rozwiązaniom będzie możliwa ochrona obywateli, ponieważ niezbędne cięcia będą minimalne.

Wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział, że próg ostrożnościowy 50 proc. relacji długu publicznego do PKB zostanie zawieszony, ale pozostanie w ustawie o finansach publicznych.

Źródło artykułu:PAP
deficytwpływynowelizacja budżetu

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)