Trwa ładowanie...
dyru3sw
13-07-2011 18:25

Korekcyjne odbicie czy początek stałej tendencji wzrostowej?

Obniżenie ratingu przez agencję Moody’s z poziomu Baa3 do poziomu Ba1 dla Irlandii nie wpłynęła w znacznym stopniu na początek notowań na warszawskim parkiecie.

dyru3sw
dyru3sw

Ważniejszą informacją dla rynków okazał się odczyt PKB w Chinach, który w drugim kwartale 2011 roku wzrósł o 9,5% przy prognozach analityków na poziomie 9,3%. Ta informacja wraz z poprawą nastrojów na zachodnich giełdach pozwoliła na wzrost wartości indeksu spółek z indeksu WIG20 do poziomu intradayowego szczytu na 2762 punktów. Druga połowa sesji to już realizacja skromnych zysków i oczekiwanie na początek handlu na giełdzie w Stanach Zjednoczonych oraz na wypowiedź szefa amerykańskiej rezerwy federalnej, Bena Bernanke, który nie wykluczył, iż FED bierze pod uwagę trzecią rundę skupu obligacji rządowych. Wypowiedź ta w połączeniu z poprawiającymi się z minuty na minutę notowaniami na Wall Street pozwoliła złapać drugi oddech stronie kupującej i wyprowadzić kurs indeksu WIG20 do poziomów nowych szczytów dzisiejszej sesji na 2765,55 Ostatecznie zamkniecie zostało wyliczone nieco niżej 2762,63 ze wzrostem przekraczającym 1%. Obroty na całym rynku osiągnęły wartość 869 mln złotych.

Wśród spółek blue chips najlepiej zachowały się akcje przecenionego w ostatnim czasie Banku Handlowego (+8,17) przy obrotach najwyższych od kwietnia bieżącego roku. Prawdziwym koniem napędzającym dzisiejszy wzrost był jednak KGHM (+2,42%), który korzystał ze wzrostu miedzi na rynkach surowcowych, oraz Pekao S.A (+3,11%), które odrabia straty spowodowane ostatnimi zawirowaniami we Włoszech. Najgorzej wśród spółek o największej kapitalizacji zachowywały się akcje PKN Orlen oraz Lotosu.

Spoglądając na szeroki rynek, bardzo dobrze zachowywały się akcje Kredyt Banku (+5,84%), którego wzrost należy upatrywać w podanej rano informacji o wystawieniu na sprzedaż przez KBC polskich spółek zależnych, w skład których wchodzi Kredyt Bank oraz Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta. Największy wzrost wśród spółek o małej i średniej kapitalizacji zanotowały akcje Internet Group (+26,67%), Makrum (+11,76%) oraz Berling (+9,35%), jednak obrót ostatniej z nich wymusza jednoznaczne stwierdzenie o niskiej wartości prognostycznej takiego ruchu. Kolejny dzień wzrostów zanotowały akcje spółki Unicredit Group, która zanotowała blisko pięcioprocentowy wzrost wartości. Największą uwagę inwestorów przykuwały jednak akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która zaraz po akcjach KGHM-u była najchętniej handlowaną spółką na warszawskim parkiecie, koncentrując przy tym ponad dwanaście procent obrotów dzisiejszej sesji.

Dzisiejszy dzień, choć udany dla inwestorów zarówno pod kątem wzrostu wartości indeksów, jak i szerokości rynku (liczba spółek wzrostowych 201 do spadkowych 138) w dalszym ciągu nie daje jednoznacznych sygnałów co do odwrócenia krótkoterminowego trendu, który w dalszym ciągu jest spadkowy. Dopiero przełamanie poziomu 2800 punktów, które zbiega się z luką bessy z 11 lipca bieżącego roku, powinno być zapowiedzią trwalszego odreagowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

dyru3sw

Jan Nowakowski
makler DM BZ WBK S.A.

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

dyru3sw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyru3sw