Kornaś-Kita z KPT: SSE nadal pozostaną atrakcyjne, zwłaszcza dla MŚP
Warszawa, 03.07.2014 (ISBnews) - Po zaostrzeniu zasad w zakresie pomocy publicznej dla firm działających na terenie specjalnych stref ekonomicznych (SSE) liczba wydawanych zezwoleń przejściowo spadanie, ale formuła SSE nadal pozostanie atrakcyjna, szczególnie dla średnich i małych przedsiębiorców, poinformowała agencję ISBnews prezes Krakowskiego Parku Technologicznego Wiesława Kornaś-Kita.
03.07.2014 09:07
"Od początku roku Krakowski Park Technologiczny wydał 45 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej, z czego blisko połowa przypadała na sam czerwiec" - powiedziała ISBnews Kornaś-Kita.
Według niej, duża liczba wydanych przez KPT zezwoleń wynikała ze zmieniających się od lipca na mniej korzystne dla spółek zasad pomocy publicznej i z rozszerzenia strefy pod koniec maja br.
"To półrocze upłynęło pod znakiem chemii. Grupa Synthos prowadzi trzy projekty inwestycyjne, Grupa Azoty - dwa projekty, do strefy weszła również Organika Sarzyna i Dragon Polska" - dodała prezes.
Podkreśliła, że wszystkie spółki ubiegające się o otrzymanie zezwolenia w KPT z myślą o starej mapie pomocy publicznej zdążyły je uzyskać. Wyczerpanie jednak tak dużej puli w I półroczu musi się teraz przełożyć na mniejszą liczbę w najbliższym czasie. Według niej, trudno w tym momencie szacować, ile pozwoleń w krakowskiej SSE będzie wydanych w II półroczu, ale na pewno będzie ich ?co najmniej kilka".
?Dziś już rozmawiamy z kolejnymi firmami, głównie małymi i średnimi przedsiębiorcami, z polskim kapitałem, które chcą wejść do strefy jeszcze w drugim półroczu" - poinformowała prezes.
"Nowa mapa pomocy publicznej przez pryzmat małego i średniego przedsiębiorcy nadal jest bardzo atrakcyjna" - podkreśliła.
W pozyskiwaniu kolejnych inwestorów strefa stawia na dobrą komunikację z przedsiębiorcami, przede wszystkim uświadomienie im, że SSE jest także odpowiednie dla sektora MŚP. KPT prowadzi także rozmowy z samorządami.
?Zachęcamy nowe samorządy do wejścia do strefy, szczególnie te, które mają strefy aktywności gospodarczej i mają środki na przygotowanie terenu inwestycyjnego" - podsumowała Kornaś-Kita.
W lipcu ub.r. rząd przyjął rozporządzenie, wydłużające okres funkcjonowania 14 specjalnych stref ekonomicznych do końca 2026 roku.
Tomasz Chaberko
(ISBnews)