Trwa ładowanie...

Kornel Morawiecki nie żyje. Legendarny opozycjonista odszedł w wieku 78 lat

W poniedziałek, 30 września, w wieku 78 lat odszedł Kornel Morawiecki, działacz opozycji antykomunistycznej, założyciel Solidarności Walczącej, poseł i marszałek senior Sejmu VIII kadencji. Kawaler Orderu Orła Białego i ojciec premiera Mateusza Morawieckiego od miesięcy zmagał się z nowotworem trzustki.

Kornel Morawiecki nie żyje. Legendarny opozycjonista odszedł w wieku 78 latŹródło: PAP
d7ji8e3
d7ji8e3

Kornel Morawiecki nie żyje. Ojciec premiera przegrał walkę z nowotworem trzustki

Kornel Morawiecki w styczniu trafił na Oddział do Kliniki Onkologii i Hematologii w szpitalu MSWiA w Warszawie, gdzie stwierdzono u niego guza trzustki. Na początku chorował również na żółtaczkę. Jak podkreślał w wywiadach, po serii chemioterapii pojawiły się u niego kolejne problemy zdrowotne. Mimo poważnych problemów zdrowotnych nie zamierzał rezygnować z polityki. Legendarny działacz opozycji odszedł w wieku 78 lat.

- Mam kłopot z nerkami, odezwało się też serce. Ale nie poddaję się, nie mam tego w zwyczaju - informował Kornel Morawiecki. Dodawał przy okazji, że "przy życiu trzyma go rodzina i polityka".

Obejrzyj: Morawiecki dobrym wyborem. "Kaczyński jest z niego ekstremalnie dumny"

Jednak mimo poważnych problemów zdrowotnych do samego końca nie zamierzał rezygnować z polityki. Legendarny działacz opozycji odszedł w wieku 78 lat.

d7ji8e3

Kornel Morawiecki nie żyje. Odszedł legendarny działacz opozycji antykomunistycznej

Kornel Morawiecki urodził się 3 maja 1941 roku w Warszawie. Ukończył studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie w 1970 uzyskał tytuł doktora. Od 1973 do połowy 2009 pracował w Instytucie Matematyki i Informatyki Politechniki Wrocławskiej. W czasach komunizmu brał udział w strajkach antyrządowych.

Na przełomie maja i czerwca 1982 założył organizację Solidarność Walcząca, stanowiącą radykalny odłam "Solidarności".

Po 1989 roku Kornel Morawiecki ubiegał się o fotel prezydenta kraju (w 2000 i 2010 roku), dwa razy zgłaszał swoją kandydaturę na prezydenta, ale nie udało mu się zebrać wymaganej liczby podpisów (w 1990 i 2015 roku).

W nadchodzących wyborach parlamentarnych ojciec premiera miał startować do Senatu z list Prawa i Sprawiedliwości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d7ji8e3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d7ji8e3