Trwa ładowanie...

Koronawirus a Wielkanoc w Polsce. Co zrobi rząd?

Koronawirus w Polsce skłonił władze do podjęcia decyzji o drastycznym ograniczeniu zgromadzeń. Jednak zbliżająca się Wielkanoc stanowi okazję do poluzowania obostrzeń. Jeżeli dotychczas przeforsowane przepisy nie ulegną zmianie, w kościołach znowu mogą pojawić się tłumy. Co na to rząd?

Koronawirus a Wielkanoc w Polsce. Co zrobi rząd?Źródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d2uw4in
d2uw4in

Koronawirus a Wielkanoc w Polsce. Co zrobi rząd?

Przypomnijmy, że w myśl zapisów rozporządzenia rady ministrów, od momentu nastania Niedzieli Wielkanocnej (12 kwietnia), Polacy będą mogli gromadzić się w kościołach w liczbie do 50 osób. Do tej pory z powodu epidemii koronawirusa do 11 kwietnia zgromadzenia dotyczące kultu religijnego i pochówku były ograniczone do raptem 5 osób.

Oglądaj: Wakacje kredytowe dla konsumentów i firm. Przedsiębiorcy mogą też liczyć na kredyt obrotowy

Każdego dnia resort zdrowia informuje o nowych zarażonych koronawirusem. Sytuacja epidemiologiczna nie napawa optymizmem, choć jak szacują eksperci, największa fala zachorowań dopiero przed nami. Mimo to restrykcje dot. zgromadzeń w kościołach staną się dla wierzących mniej dotkliwe. Tym samym jeżeli decyzja nie ulegnie zmianie, 12 kwietnia praktykujący katolicy będą mogli spokojnie uczestniczyć we mszach świętych.

Koronawirus a Wielkanoc w Polsce. Co zrobi rząd?

"Ograniczenia (...) polegają na obowiązku zapewnienia, aby w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, na danym terenie lub w danym obiekcie znajdowało się łącznie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń, nie więcej niż 50 osób, wliczając w to uczestników i osoby sprawujące kult religijny lub osoby dokonujące pochowania lub osoby zatrudnione przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu - w okresie od dnia 12 kwietnia 2020 r. do odwołania" - czytamy w rozporządzeniu.

d2uw4in

Istnieje jednak scenariusz, w którym rząd zreflektuje się, jak wielkie ryzyko może nieść za sobą poluzowanie obostrzeń. Szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział tym samym, że zanim nastanie Wielkanoc, decyzje w powyższej kwestii mogą ulec istotnym zmianom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

d2uw4in
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uw4in