Trwa ładowanie...
d2spql2

Koronawirus. Niecodzienny apel branży filmowej. "Emitujcie priorytetowo polskie filmy"

Gildia Reżyserów Polskich zwraca się do wszystkich nadawców telewizyjnych o emisję polskich filmów. Jak tłumaczą autorzy listu, dzięki temu polscy artyści będą mogli przetrwać pandemię koronawirusa, gdyż dostaną środki z tantiem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gildia Reżyserów Polskich prosi nadawców telewizyjnych, aby puszczali polskie filmy w dobie pandemii koronawirusa.
Gildia Reżyserów Polskich prosi nadawców telewizyjnych, aby puszczali polskie filmy w dobie pandemii koronawirusa. (Pixabay.com)
d2spql2

"Globalna pandemia Covid-19 sparaliżowała funkcjonowanie niemal każdego sektora gospodarczego, w tym środowiska filmowego. Wszystkie krajowe projekty filmowe są wstrzymane, praca na planie odwołana, kina zamknięte…" - rozpoczyna swój list Gildia Reżyserów Polskich.

Autorzy listu wskazują, że reżyserom, aktorom, ekipom firmowym i firmom związanym z produkcją filmów obecna sytuacja grozi zapaścią. Wielu z nich może się już nie podnieść. Szczególnie, jeżeli nadzwyczajne rozwiązania będą się przedłużać.

Dlatego też związek zwraca się do polskich nadawców telewizyjnych, zarówno publicznych jak i prywatnych. Gildia Reżyserów Polskich prosi ich, "aby w tym wyjątkowym okresie emitowali priorytetowo polskie filmy (fabularne, dokumentalne, krótkometrażowe, animowane, eksperymentalne) oraz autorskie programy telewizyjne (teatr telewizji, seriale)".

d2spql2

Zobacz też: Koronawirus zatrzymał turystykę. Idzie fala zwolnień

"Celem naszego apelu jest wsparcie polskiej kultury oraz ludzi z nią związanych, którzy zostali postawieni bez źródeł dochodów na nieokreślony czas" - tłumaczą autorzy listu.

d2spql2

Jak podają dalej, emisja polskich produkcji pozwoli im na uzyskanie tantiem z tego tytułu. "Jest to rozwiązanie szybkie i łatwe w realizacji, gdyż Nadawcy są w posiadaniu praw do ogromnego katalogu tytułów żyjących twórców. Dodatkowo takie wsparcie jest doskonałą okazją na promowanie polskiej kultury w polskiej telewizji oraz spełnienia misji edukacyjnej, tak ważnej dla polskiej publiczności w okresie narodowej kwarantanny" - czytamy.

Pod listem podpisali się: Agnieszka Holland, Andrzej Jakimowski, Joanna Kros-Krauze, Łukasz Rotunda, Andrzej Saramonowicz, Leszek Dawid, Sławomir Fabicki, Borys Lankosz, Paweł Maślona, Janusz Zaorski.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d2spql2

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

d2spql2

Podziel się opinią

Share
d2spql2
d2spql2