Koronawirus: za dużo wydawaliśmy na socjal, za mało na służbę zdrowia. Kiepskie oceny rządu

63 proc. Polaków uważa, że za rządów PiS wydawano za dużo pieniędzy na programy socjalne, a za mało na służbę zdrowia. Połowa spodziewa się pogorszenia stanu swoich finansów, niewiele mniej negatywnie ocenia pomoc rządu dla pracowników i przedsiębiorców.

Koronawirus: za dużo wydawaliśmy na socjal, za mało na służbę zdrowia. Kiepskie oceny rządu
Źródło zdjęć: © GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett
Konrad Bagiński

27.04.2020 | aktual.: 28.04.2020 12:44

Większość Polaków (63 proc.) jest zdania, że za rządów Prawa i Sprawiedliwości wydawano za dużo pieniędzy na programy socjalne, a za mało na służbę zdrowia i inne usługi publiczne. Niemal połowa negatywnie ocenia działania polskiego rządu w zakresie pomocy pracownikom i przedsiębiorcom w związku z pandemią koronawirusa (44 proc.).

Prawie połowa (49 proc.) spodziewa się pogorszenia swojej sytuacji finansowej w ciągu najbliższych kilku miesięcy, a 42 proc. badanych ma oszczędności, które wystarczą na czas krótszy niż jeden miesiąc – tak wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

Co trzeci Polak uważa, że za rządów Prawa i Sprawiedliwości wydawano wystarczająco dużo pieniędzy zarówno na programy socjalne, jak i na służbę zdrowia i inne usługi publiczne (31 proc.), a tylko 6 proc. jest zdania, że wydawano za mało na programy socjalne.

Wyborcy Koalicji Obywatelskiej i Lewicy w zdecydowanej większości (93 proc.) uważają, że rząd PiS wydawał za dużo na programy socjalne, a za mało na służbę zdrowia i inne usługi publiczne, podczas gdy wśród wyborców partii rządzącej tego zdania jest zaledwie 34 proc.

Większość zwolenników Prawa i Sprawiedliwości (60 proc.) uważa, że obecna władza wydawała wystarczającą ilość pieniędzy zarówno na służbę zdrowia i inne usługi publiczne, jak i na programy socjalne.

Pomoc rządu – szału nie ma

Oceny negatywne (44 proc.) przeważają nad ocenami pozytywnymi (35 proc.) dotyczącymi działań polskiego rządu w zakresie pomocy pracownikom i przedsiębiorcom w związku z pandemią koronawirusa. Co piąty badany (21 proc.) nie jest w stanie odnieść się do tej kwestii.

Zobacz też: Doradca Trumpa: czeka nas bezrobocie jak w czasach Wielkiego Kryzysu. Pierwsza tak ostra prognoza

Odpowiedzi na to pytanie pokazują, że ocena działań rządu jest zbieżna z sympatiami politycznymi i wygląda niemal jak w lustrzanym odbiciu. Podczas gdy większość wyborców Koalicji Obywatelskiej (73 proc.) i Lewicy (77 proc.) negatywnie ocenia działania podejmowane przez rząd, to większość wyborców PiS (73 proc.) działania te ocenia pozytywnie.

- Sytuacja kryzysowa wywołana pandemią koronawirusa pokazała, jak ważne jest sprawne funkcjonowanie usług publicznych i dobrze działająca służba zdrowia. Warto, aby rządzący wzięli to bardziej pod uwagę, ponieważ transferami socjalnymi nie zapobiegną kolejnym kryzysom w przyszłości, nie uratują gospodarki, ani nie zadbają o zdrowie Polaków - mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.

Finanse – będzie źle

Prawie połowa Polaków (49 proc.) ocenia, że ich sytuacja finansowa w ciągu najbliższych kilku miesięcy się pogorszy. 28 proc. sądzi, że się nie zmieni, a 8 proc. uważa, że się poprawi. Co ciekawe, wśród wyborców PiS jest dużo mniej osób (40 proc.) niż wśród elektoratu Koalicji Obywatelskiej (62 proc.) i Lewicy (57 proc.), które uważają, że ich sytuacja się pogorszy.

Prawie co ósmy (13 proc.) wyborca partii rządzącej uważa, że jego sytuacja materialna w najbliższych miesiącach nawet się poprawi, podczas gdy wśród wyborców KO takich osób jest zaledwie 3 proc., a Lewicy - 6 proc. W kontekście zbliżającego się kryzysu gospodarczego, odpowiedzi na to pytanie mogą świadczyć o wierze wyborców PiS w zapewnienia partii rządzącej o dużej pomocy finansowej.

Co piąty Polak (20 proc.) deklaruje, że gdyby stracił wszystkie źródła dochodów i musiał utrzymać się wyłącznie ze swoich oszczędności, to pieniędzy wystarczyłoby mu tylko na 1 tydzień. 22 proc. ma oszczędności pozwalające się utrzymać przez 1 miesiąc, kolejne 22 proc. byłoby w stanie przeżyć z oszczędności do 3 miesięcy, 18 proc. - od 3 do 6 miesięcy, 8 proc. - od 6 do 12 miesięcy, a tylko co dziesiąty badany (10 proc.) – powyżej 1 roku.

Wśród wyborców PiS jest więcej osób, niż wśród elektoratu Koalicji Obywatelskiej (25 proc. vs. 17 proc.), które mają oszczędności pozwalające utrzymać się maksymalnie 1 miesiąc, ale jest też więcej osób mających oszczędności na czas między 6 a 12 miesięcy (13 proc. vs. 5 proc.). Niezależnie natomiast od sympatii politycznych, co dziesiąta osoba deklaruje, że po stracie źródeł dochodów mogłaby z oszczędności utrzymać się przez ponad 1 rok (PiS – 10 proc., KO – 10 proc., Lewica – 9 proc.).

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Źródło artykułu:WP Finanse
500 plusprogramy socjalnekoronawirus porady
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (265)