Kosiniak-Kamysz: powstanie wydział ds. osób starszych
Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz
zapowiedział, że w resorcie powstanie wydział ds. osób starszych i współpracy międzypokoleniowej.
20.03.2012 08:54
Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że w resorcie powstanie wydział ds. osób starszych i współpracy międzypokoleniowej. Minister wziął w poniedziałek udział w obradach Kongresu Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
Kosiniak-Kamysz wyjaśnił, że rolą nowego wydziału będzie koordynacja prac i współdziałania z resortami zdrowia, sportu, kultury, edukacji narodowej oraz szkolnictwa wyższego.
Jak poinformował, w resorcie powoływany jest obecnie zespół ds. obchodów Roku Uniwersytetów Trzeciego Wieku (Senat ustanowił rok 2012 Rokiem UTW-PAP). Dodał, że chciałby, aby w kolejnych latach przekształcił się on w zespół doradczy ds. polityki senioralnej.
Według ministra pracy jednym z najważniejszych wyzwań związanych z reformą emerytalną oraz starzeniem się polskiego społeczeństwa jest zmiana w postrzeganiu osób starszych. "Jak inna jest obecnie starość od tej, o której nadal mamy stereotypowe wyobrażenie" - mówił Kosiniak-Kamysz.
Zachęcał uczestników kongresu i przedstawicieli UTW do korzystania z finansowania swojej działalności z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
Także prezes Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego prof. Piotr Błędowski podkreślił, że "trzeba zacząć rozmawiać o nowej jakości starości". "Trzeba zmienić myślenie o osobach starszych jako tych, którym trzeba pomagać. Dzisiejszy obraz starości to starość coraz bardziej elastyczna, sprawna, aktywna, która służy wszystkim swoim kapitałem społecznym" - przekonywał.
Przypomniał, że z opublikowanego w ubiegłym roku badania aspektów medycznych, psychologicznych, socjologicznych i ekonomicznych starzenia się ludzi w Polsce - PolSenior - wynika, że w Polsce coraz więcej gospodarstw domowych osób starszych to gospodarstwa jednoosobowe lub jednopokoleniowe. Na wsi gospodarstwa jednopokoleniowe stanowią 36 proc., w tym jednoosobowe 13 proc. W miastach powyżej 500 tys. mieszkańców gospodarstwa jednopokoleniowe stanowią 61 proc., jednoosobowe - 25 proc.
"Uniwersytety Trzeciego Wieku w sposób kapitalny tworzą więzi między osobami starszymi" - podkreślił zwracając się do uczestników kongresu.
Senator Mieczysław Augustyn zwrócił uwagę, że przy szybkim tempie starzenia się polskiego społeczeństwa "obecny system wsparcia osób niesamodzielnych nie jest należycie zorganizowany, nie dociera do wszystkich potrzebujących i wymaga pilnego uporządkowania".
Jak wyjaśnił, grupa robocza parlamentarzystów zaproponowała założenia do projektu ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym. Proponowane przepisy zakładają zdefiniowanie pojęcie niesamodzielności (określenie jej trzech poziomów), opracowanie kryteriów jej orzekania oraz katalogu przysługujących osobom niesamodzielnym świadczeń dostępnych na podstawie specjalnych czeków opiekuńczych. Świadczenia te oferowałyby m.in. osoby fizyczne, specjalne firmy, organizacje pozarządowe, opiekunowie osób niesamodzielnych, a także ośrodki wsparcia dziennego lub całodobowego.
W założeniach przewidziano także wsparcie dla rodzin w sprawowaniu opieki m.in. poprzez szkolenia opiekunów nieformalnych, ale też zapewnienie opieki zastępczej np. na czas pracy zawodowej lub wyjazdu. Źródłem finansowania świadczeń byłby państwowy celowy Fundusz Zabezpieczenia Opiekuńczego.
Augustyn wyraził nadzieję, że ostateczny projekt ustawy będzie gotowy w połowie roku.
Rok 2012 ustanowiony został przez Senat Rokiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku, a przez Radę UE - Europejskim Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Celem obchodów Roku UTW jest podkreślenie roli uniwersytetów trzeciego wieku w aktywizacji osób starszych oraz zwrócenie uwagi na nasilające się problemy społeczne związane ze starzeniem się społeczeństwa.