Trwa ładowanie...
d23zofn

Kosiniak-Kamysz: Stopa bezrobocia spadnie do 6% w najbliższych latach

Warszawa, 18.10.2016 (ISBnews) - Stopa bezrobocia będzie w Polsce spadała i może dojść w najbliższych latach do około 6%, wynika z wypowiedzi prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) i byłego ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza dla ISBnews. Wraz ze spadającą stopą bezrobocia będzie rosła presja płacowa.

Share
d23zofn

"Stopa bezrobocia będzie nadal spadać i sądzę, że w ciągu najbliższych lat mamy szansę otrzeć się nawet o 6%" - powiedział ISBnews Kosiniak-Kamysz.

Jego zdaniem, będzie jednocześnie silnie rosła presja płacowa, gdyż już teraz brakuje osób z określonymi kwalifikacjami. "Poza tym pojawia się także coraz więcej ogłoszeń dla osób z najniższymi kwalifikacjami do wykonywania najprostszych prac, to będzie narastało" - dodał.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) szacowało ostatnio, powołując się na dane z urzędów pracy, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 8,4% we wrześniu, czyli spadła o 0,1 pkt proc. wobec poprzedniego miesiąca i o 1,3 pkt proc. w ujęciu rocznym. Jak podkreślano, Wrzesień był siódmym miesiącem tego roku, w którym odnotowano spadek liczby bezrobotnych w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

d23zofn

W projekcie przyszłorocznego budżetu rząd przewiduje, że stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec 2016 r. wyniesie 8,9%, by z końcem 2017 r. obniżyć się do 8% (wobec 9,8% na koniec 2015 r.).

Według Kosiniaka-Kamysza, na temat obecnie pojawiającej się propozycji dotyczącej emerytury obywatelskiej jest jeszcze za mało szczegółów.

"Nie znamy szczegółów. W naszej opinii, taka propozycja mogłaby dotyczyć osób np. dopiero wchodzących na rynek pracy. Inne rozwiązanie obejmujące np. wszystkich pracujących może jeszcze bardziej skomplikować cały system" - uważa były minister pracy i polityki społecznej.

Marek Knitter

(ISBnews)

d23zofn

Podziel się opinią

Share
d23zofn
d23zofn