Kosztowna nieobecność w pracy

Ile czasu przeciętny polski pracownik przeznacza na wykonywanie obowiązków zawodowych?

Kosztowna nieobecność w pracy

W 2008 roku przeciętny polski pracownik na wykonywanie obowiązków zawodowych poświęcił 86 proc. całkowitego czasu pracy. Pozostałe 14 proc. stanowiły m.in. zwolnienia lekarskie, urlopy. Odsetek nieprzepracowanych godzin z każdym rokiem jest coraz większy, a pracodawcy ponoszą z tego tytułu coraz wyższe wydatki.

Najwięcej nieobecności w pracy notowały osoby zatrudnione w górnictwie. W 2008 roku ponad 20 proc. czasu pracy w przemyśle wydobywczym, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie, nie zostało poświęcone na pracę. W skali roku było to 472 godziny, o 32 proc. więcej niż przeciętnie w kraju.

Wysoka absencja odnosi się także do pracowników firm produkcyjnych. W 2008 roku blisko 15 proc. wszystkich godzin przeznaczonych na pracę pochłonęły urlopy i zwolnienia lekarskie. W porównaniu do 2004 roku przedsiębiorstwa produkcyjne zanotowały największy wśród wszystkich firm wzrost liczby marnotrawionych godzin.

Wydatki pracodawców ponoszone z tytułu nieprzepracowanych przez zatrudnionego godziny są pochodną kosztów pracy. W 2008 roku jedna godzina pracy w Polsce kosztowała 23,96 PLN. Oznacza, to że w skali roku bezproduktywny okres zatrudnienia pracownika stanowił dla przedsiębiorcy wydatek rzędu 7 643 PLN.

Jak w ostatnich latach rosła w polskich przedsiębiorstwach liczba marnotrawionych godzin? Jak kształtował się odsetek i koszt absencji pracowników w firmach reprezentujących poszczególne branże gospodarki? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą Państwo w artykule „Bezproduktywny czas pracy w Polsce” w portalu rynekpracy.pl.

Obraz

]( http://www.rynekpracy.pl/index.php/p.10 )

Źródło artykułu:rynekpracy.pl
finansepłacepraca

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (20)