Kosztują 500 zł za kilogram. Właśnie pojawiły się w lasach

Pierwsze smardze pojawiły się już w lasach - pisze "Fakt". Ich cena sięga nawet 500 zł za kilogram. Grzyby te, przypominające trufle, można zbierać tylko w określonych miejscach. W Polsce są pod ochroną, ale można je znaleźć w ogrodach i działkach.

Grzybobranie w lesie
Grzybobranie w lesie
Źródło zdjęć: © Agencja Wyborcza.pl | Łukasz Cynalewski
Adam Sieńko

W internecie pojawiło się dużo ogłoszeń dotyczących sprzedaży smardzy - pisze "Fakt". Sezon na te grzyby trwa od kwietnia do maja, a ich cena sięga nawet 500 zł za kilogram. Jak podaje dziennik, smardze można zbierać w okolicach Łodzi, Częstochowy i Rudy Śląskiej. Grzyby te są cenione za delikatny, lekko orzechowy smak.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Biedronka w Polsce droższa od słowackiej? Porównaliśmy ceny

Gdzie można zbierać smardze?

W Polsce smardze są pod ochroną i można je zbierać tylko w ściśle określonych miejscach. Zbieranie ich w lasach jest zabronione, ale dozwolone w ogrodach, szkółkach leśnych i na działkach. Justyn Kołek, grzyboznawca, wyjaśnia w rozmowie z "Faktem", że smardze często pojawiają się w ogrodach, gdzie wysypuje się korę sosnową.

Eksperci ostrzegają przed pomyleniem smardzów z innymi grzybami, które mogą być trujące. Zatrucie może nastąpić nawet przez wdychanie oparów z gotowanych grzybów.

Rady dotyczące grzybobrania

W zeszłym roku policja z Dolnego Śląska opracowała krótki przewodnik dla entuzjastów grzybobrania. Funkcjonariusze podkreślili, że najwięcej zgłoszeń o zaginięciach w lasach pojawia się w okresie, gdy zaczynają rosnąć grzyby.

Co warto mieć na uwadze? Policja sugeruje, aby przed wyjściem do lasu upewnić się, że telefon komórkowy jest w pełni naładowany. To umożliwia szybkie skontaktowanie się z odpowiednimi służbami w razie potrzeby. Zaleca się także zapisanie punktu startowego za pomocą GPS, co ułatwi powrót.

Podczas wyprawy nie zapomnij o zabraniu prowiantu oraz ciepłych napojów, a także odzieży dostosowanej do warunków pogodowych. Dzieci i osoby starsze powinny unikać samotnych wypraw do lasu. Istotne jest również, aby zawsze poruszać się w jednym kierunku, co ułatwia kontrolowanie trasy i zapamiętywanie charakterystycznych punktów orientacyjnych.

Osoby z mniejszym doświadczeniem w nawigacji w terenie powinny unikać samotnych wypraw do nieznanych lasów. W razie zagubienia, zaleca się poszukiwanie najbliższej drogi. Jeśli podróż odbywa się samochodem, należy pamiętać o parkowaniu wyłącznie w wyznaczonych miejscach, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych uczestników ruchu.

Źródło artykułu:WP Finanse

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (18)