Trwa ładowanie...
d437tzp

KOV w I kw. 2012 roku rozpocznie produkcję z odwiertu O-18 na Ukrainie

13.12. Warszawa (PAP) - Kulczyk Oil Ventures (KOV) pomyślnie zakończyła testowanie kolejnego odwiertu na polu Olgowskoje, z którego udało się uzyskać przepływ gazu na poziomie...

Share
d437tzp

13.12. Warszawa (PAP) - Kulczyk Oil Ventures (KOV) pomyślnie zakończyła testowanie kolejnego odwiertu na polu Olgowskoje, z którego udało się uzyskać przepływ gazu na poziomie ponad 33 tys. metrów sześciennych dziennie (1,187 MMcf/d). Włączenie O-18 do produkcji planowane jest w I kw. 2012 roku. KOV ma szansę znacząco zwiększyć wydobycie z ukraińskich koncesji - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.

"W listopadzie średnia dzienna produkcja gazu z licencji KUB-Gasu na Ukrainie wyniosła 334,1 tys. metrów sześciennych gazu (11,8 MMcf/d) i 119 baryłek kondensatu dziennie. Udane szczelinowanie odwiertów O-6 i O-8 oraz testy niedawno ukończonego odwiertu O-12 pozwalają szacować dalsze zwiększenie produkcji od 140 tys. do nawet 230 tys. metrów sześciennych dziennie (5-8 MMcf/d)" - podał KOV w komunikacie.

KOV zastrzega jednak, że zgodnie z dobrą praktyką branży poszukiwawczo-wydobywczej odwierty zawsze zaczynają produkcję od niższych poziomów po to, by uniknąć uszkodzenia zbiornika. Spółka przewiduje, że nowe odwierty rozpoczną produkcję w różnym czasie, w ciągu trzech miesięcy.

O-18 to piąty wykonany od podstaw odwiert na polu Olgowskoje od czasu przejęcia przez KOV ukraińskiej spółki KUB-Gas w czerwcu 2010 roku. 4 listopada odwiert osiągnął planowaną głębokość 2.300 m, a po analizie danych uzyskanych podczas wiercenia został pogłębiony do głębokości całkowitej (TD) 2.650 m oraz orurowany jako potencjalny odwiert produkcyjny.

d437tzp

Spółka podała, że interpretacja danych z rejestrów otworowych wskazała na występowanie gazu w siedmiu strefach (ponad 38 m), z których jedna - strefa R22, z której wcześniej nie prowadzono produkcji - została wybrana do testów. Jej testy dały przepływ gazu na poziomie ponad 33,6 tys. metrów sześciennych dziennie (1,187 MMcf/d).

Wiertnica została przeniesiona na teren odwiertu Makiejewskoje-21, gdzie Spółka planuje rozpocząć prace w połowie grudnia. Planowana całkowita głębokość (TD) odwiertu (2.176 metrów) ma zostać osiągnięta w ciągu 30 dni.

Kub-Gas posiada 100 proc. udziału w koncesjach Olgowskoje, Makiejewskoje i Północne Makiejewskoje, Krutogorowskoje oraz Wiergunskoje, zlokalizowanych w okolicy miasta Ługańsk na Ukrainie. Kulczyk Oil Ventures jest właścicielem 70 proc. udziałów Kub-Gasu. (PAP)

bas/ ana/

d437tzp

Podziel się opinią

Share
d437tzp
d437tzp