Trwa ładowanie...
d2k5g4p

Kowalczyk: Nowa KW powstanie do końca czerwca (aktl.)

#
dochodzi informacja z briefingu wiceministra Kowalczyka po zakończeniu spotkania
#

Share
d2k5g4p

13.04. Katowice (PAP/PAP Legislacja) - Do końca czerwca powstanie tzw. Nowa Kompania Węglowa, czyli do końca czerwca do Nowej KW zostanie przekazanych jedenaście kopalń KW lub ich części - zapowiedział w poniedziałek w Katowicach wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk.

Zakończenie procesu tworzenia tzw. Nowej KW do końca września przewiduje porozumienie zawarte 17 stycznia między stroną rządową a górniczymi związkami po związkowych protestach w górnictwie. Stan jego realizacji był tematem poniedziałkowego spotkania pełnomocnika rządu ds. górnictwa, a także władz górniczych spółek i związków.

Styczniowe porozumienie zakłada m.in. przekazanie do Spółki Restrukturyzacji Kopalń najbardziej obciążających KW kopalń (celem ich restrukturyzacji) oraz sprzedaż pozostałych 11 zakładów do założonej przez Węglokoks nowej spółki, tzw. Nowej Kompanii Węglowej.

d2k5g4p

"Mieliśmy bardzo dobre spotkanie ze stroną związkową. Przeanalizowaliśmy wszystkie punkty porozumienia (...). Strona rządowa realizuje wszystkie zapisane w nim punkty. Oczywiście są kwestie interpretacyjne i temu służą tego rodzaju spotkania" - mówił na briefingu po spotkaniu Kowalczyk.

Wiceminister zakreślił perspektywy dalszej realizacji porozumienia. "Do końca czerwca powstanie tzw. Nowa Kompania Węglowa, czyli do końca czerwca będzie przekazanych do Nowej KW jedenaście kopalń lub ich części" - zapowiedział.

Wskazał, że prace związanie z poszukiwaniem inwestora do tzw. Nowej KW są "szeroko zakrojone". "Kompania Węglowa współpracuje z inwestorami, z pośrednikami finansowymi, z biurami maklerskimi. Są prowadzone zaawansowane rozmowy z inwestorami finansowymi, jak również inwestorami branżowymi. Są podpisane umowy o zachowaniu poufności, dlatego nie chcemy wymieniać nazw" - wyjaśnił.

Pytany o wątpliwości związkowców związane z przewidywaną wysokością kapitału dla Nowej KW Kowalczyk zapewnił, że model biznesowy dla tej spółki został opracowany przez zarząd KW "w oparciu o najlepsze praktyki, jeśli chodzi o sztukę finansową i został zweryfikowany przez renomowane firmy doradcze i - częściowo - banki komercyjne". Jak ocenił, banki te wyraziły "bardzo konstruktywne podejście". Podkreślił, że sam nie ma w tej sprawie powodów do zwątpienia.

d2k5g4p

Odnosząc się do wątpliwości dziennikarzy czy jest możliwy sukces poszukiwań inwestora dla Nowej KW w sytuacji związanej m.in. z cenami węgla czy unijną polityką dekarbonizacji Kowalczyk powtórzył, że model biznesowy został opracowany w oparciu o najlepsze praktyki. Dodał, że rynki surowcowe podlegają cyklom koniunkturalnym.

Wiceminister skarbu przekazał, że w piątek opublikowane zostały już trzy z czterech rozporządzeń do znowelizowanej w lutym br. ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.

Dotyczą one dotacji: na finansowanie świadczeń z tytułu urlopów górniczych oraz urlopów dla pracowników przeróbki, a także na finansowanie jednorazowych odpraw oraz na pokrycie bieżących strat produkcyjnych. Trzecie rozporządzenie wskazuje SRK jako przedsiębiorstwo zobowiązane do wypłaty rent wyrównawczych oraz wydawania bezpłatnego węgla w naturze byłym pracownikom kopalni Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu.

"Zostało jeszcze do wydania jedno rozporządzenie dotyczące pokrywania kosztów likwidacji kopalń i szkód górniczych, które powinno w ciągu paru tygodni być opublikowane" - zasygnalizował Kowalczyk.

d2k5g4p

Opublikowane rozporządzenia umożliwiają m.in. finansowanie działań SRK wobec przekazywanych tam zakładów. Zgodnie ze styczniowym porozumieniem miały to być kopalnie KW: Piekary, Brzeszcze, a także - po podziale istniejących kopalń - Makoszowy i Centrum. W ub. tygodniu jednak zarządy KW i Węglokoksu Kraj podpisały przedwstępną umowę sprzedaży m.in. kopalni Piekary. Kowalczyk zaznaczył w poniedziałek, że umowa ta jest efektem decyzji biznesowej obu spółek.

Odpowiadając na pytanie, czy kopalnia Brzeszcze trafi do SRK czy zostanie bezpośrednio sprzedana inwestorowi (zainteresowana zakupem jest grupa Tauron) Kowalczyk zaznaczył, że nie ma tu jeszcze ostatecznej decyzji. "Jak rozumiem, prace toczą się dwutorowo. () Prezes (KW Krzysztof - PAP) Sędzikowski chciałby ten proces zakończyć jak najszybciej" - dodał minister.

Pełnomocnik rządu ds. górnictwa ocenił również, że rozmowy z Komisją Europejską ws. notyfikacji pomocy publicznej dla kopalń, które trafią do SRK przebiegają "bardzo konstruktywnie". "Mieliśmy do tej pory trzy spotkania. Otrzymaliśmy szczegółowe pytania z KE, mamy czas do końca kwietnia na odpowiedź. Najprawdopodobniej pod koniec kwietnia dojdzie do czwartego spotkania w Brukseli" - zapowiedział.

Kolejne spotkanie nt. realizacji styczniowego porozumienia rządu ze związkami ma odbyć się w maju.(PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

d2k5g4p

Podziel się opinią

Share
d2k5g4p
d2k5g4p