KPMG: Ponad 2/3 funduszy PE spodziewa się wzrostu atrakcyjnych celów przejęć

Warszawa, 03.06.2014 (ISBnews) - Ponad 2/3 (67%) funduszy private equity ankietowanych przez KPMG spodziewa się, że w latach 2014-2015 wzrośnie liczba atrakcyjnych celów...

03.06.2014 11:58

Warszawa, 03.06.2014 (ISBnews) - Ponad 2/3 (67%) funduszy private equity ankietowanych przez KPMG spodziewa się, że w latach 2014-2015 wzrośnie liczba atrakcyjnych celów przejęć w Polsce w porównaniu z 2013 r., pozostałe przewidują, że liczba atrakcyjnych celów się nie zmieni.

"Respondenci uważają, że najbardziej atrakcyjnymi sektorami inwestycyjnymi w nadchodzących latach będą medycyna oraz dobra konsumpcyjne. W opinii funduszy Polacy w przyszłości będą coraz częściej korzystać z prywatnych usług medycznych, a ponadto w branży tej tkwi jeszcze duży potencjał konsolidacyjny. Bogacenie się społeczeństwa stymulować będzie generalny wzrost konsumpcji, co zdaniem funduszy stworzy idealne warunki dla rozwoju firm działających w obszarze dóbr konsumpcyjnych. Za atrakcyjne sektory uznane zostały też usługi dla biznesu oraz technologia i media, w szczególności obszary związane z outsourcingiem i rozwiązaniami IT dla firm" - powiedział Rafał Wiza, dyrektor w dziale audytu, szef zespołu private equity w KPMG w Polsce, cytowany w komunikacie.

Wyniki badań KPMG wykazały, że w latach 2004-2013 najpopularniejszymi branżami dla inwestorów PE działających w Polsce były technologie informacyjne, media i komunikacja (19%), produkcja przemysłowa (18%), sektor medyczny (13%) oraz handel detaliczny (12%). Branże te odpowiadały za 62% wszystkich inwestycji w spółki portfelowe dokonanych w badanym okresie.

Z raportu KPMG pt. "Rynek Private Equity w Polsce: fakty a opinie" wynika, że dla funduszy private equity zainteresowanych inwestycjami w Europie Środkowo-Wschodniej, Polska jest krajem pierwszego wyboru.

"Do najważniejszych atutów inwestycyjnych naszego kraju należą nie tylko chłonny rynek wewnętrzny i szybki wzrost gospodarczy, ale także dojrzały rynek kapitałowy, nowoczesny system bankowy oraz rozwinięte ramy instytucjonalne wspierające działania inwestorów. W 2012 r. udział Polski we wszystkich inwestycjach PE w państwach CEE wyniósł aż 46%, a w przyszłości przewaga ta jeszcze wzrośnie. Przemawia za tym fakt, iż fundusze PE odnoszą sukcesy inwestycyjne w Polsce i są zadowolone z sytuacji na polskim rynku" - czytamy dalej.

Jak wynika z raportu, większość spółek, w które zdecydowały się zainwestować fundusze PE, charakteryzuje się bardzo dobrymi wynikami finansowymi i dynamicznym rozwojem, a zakończone inwestycje - wysokimi zwrotami dla funduszy, podkreśla KPMG.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)