KPMG: Prawie 60% banków spodziewa się wzrostu zysków i przychodów w 2015 r.

Warszawa, 08.01.2015 (ISBnews) - W ocenie 57% banków działających na polskim rynku przychody oraz zyski sektora w 2015 roku wzrosną, zaś większość polskich banków (86%) planuje w tym roku zwiększenie wydatków na rozwój produktów. Bankowcy są bardzo zgodni co do tego, że w najbliższych 5 latach kluczowy wpływ na branżę będą mieć regulacje, wynika z raportu KPMG "Banking Executive Survey 2014".

08.01.2015 11:31

Z badania przeprowadzonego wśród banków regionu Europy Środkowo-Wschodniej wynika, że kadra kierownicza banków ocenia otoczenie biznesowe w swoim sektorze znacznie lepiej niż miało to miejsce w poprzedniej edycji badania w 2012 roku.

Największy optymizm co do oczekiwanego wzrostu przychodów i zysków w tym roku wykazują polscy bankowcy. Zarówno w przypadku roku 2014, jak i 2015, ponad połowa (57%) respondentów z Polski uważa, że zyski w sektorze bankowym wzrosną. Podobnie wyglądają prognozy na 2015 rok jeśli chodzi o przychody - 29% przedstawicieli banków w Polsce uważa, że się nie zmienią, ale aż 57% jest zdania, że wzrosną.

Większość przebadanych przez KPMG polskich banków (86%) planuje zwiększenie wydatków na rozwój produktów. Ponad połowa z nich (64%) zwiększy wydatki na rozwiązania typu customer experience. W dalszej kolejności (50% wskazań) sektor bankowy będzie zwiększał nakłady na rozwiązania typu business intelligence.

Istnieją także obszary, w których dość duży odsetek respondentów planuje zmniejszyć wydatki. Blisko trzy czwarte (71%) przedstawicieli badanych banków z Polski twierdzi, że planowane jest zmniejszenie wydatków na sieć dystrybucji. Mniej niż jedna trzecia (29%) zmniejszy także wydatki na doradztwo.

"Polskie banki optymistycznie patrzą w przyszłość. W większym stopniu niż banki z regionu Europy Środkowo-Wschodniej stawiają na rozwój produktów i wzmacnianie relacji z klientem poprzez indywidualizację usług i ich elastyczność. Zarówno w Polsce, jak i w regionie ważnym czynnikiem rozwoju mają być również nowe metody płatności i rozwiązania typu business intelligence, jednak polskie banki w większym stopniu niż w krajach sąsiednich planują ograniczenie wydatków na sieć dystrybucji" - powiedziała partner KPMG w Polsce i Stacy Ligas, cytowana w komunikacie.

Jako czynnik mający największy wpływ na sektor bankowy w najbliższych 5 latach polskie banki zgodnie wskazują regulacje (100%), a ryzyko regulacyjne obok ryzyka kredytowego oceniane jest jako najistotniejsze w działalności bankowej. Na drugim miejscu bankowcy wymieniają indywidualizację usług (86%), a na kolejnych nowe systemy płatności (79%), starzenie się populacji (71%) oraz pozabankowe podmioty finansowe (64%), czy social media (64%).

Raport KPMG CEE pt. "Banking Executive Survey 2014" powstał na podstawie badania przeprowadzonego wśród zarządów banków z 14 krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Stan sektora bankowego ocenili przedstawiciele banków z Austrii, Czech, Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Słowacji, Słowenii, Rumunii, Białorusi, Albanii, Serbii i Kosowa. W badaniu, które objęło niemal cały obszar Europy Środkowo-Wschodniej, udział wzięło 119 respondentów.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)