Trwa ładowanie...
d10b8ga

KPMG: Wzrost w budownictwie sięgnie 0,8% w tym roku, przyspieszy do 3,9% w 2015

Warszawa, 18.11.2014 (ISBnews) - Firmy budowlane w Polsce oczekują wzrostu produkcji budowlanej średnio o 0,8% w 2014 r. i przyspieszenia rozwoju do 3,9% w kolejnym roku, wynika z badania KPMG, CEEC Research i Norstat Polska.
Share
d10b8ga

"Większość firm budowlanych przewiduje niewielki wzrost produkcji sektora budowlanego w Polsce. Może on sięgnąć ok. 0,8%, co w porównaniu z prognozami z czerwca 2013 r. oznacza pozytywną zmianę. W ubiegłym roku przedsiębiorstwa budowlane przewidywały na 2014 rok spadek produkcji o 1,0%. Niewielki wzrost w sektorze budowlanym przewiduje blisko sześciu na dziesięciu respondentów (59%), podczas gdy w poprzednim roku odsetek ten był niższy (48%). Spadek w sektorze prognozuje co czwarta firma (27%)" - czytamy w komunikacie poświęconym badaniu.

Wyniki badania wskazują także, że polskie budownictwo ma szansę utrzymać wzrost w 2015 roku. Według respondentów z firm budowlanych, może on wynieść 3,9%.

"Po okresie spadków w polskim sektorze budowlanym rynek się ustabilizował. Według zarządzających firmami budowlanymi, powolny wzrost rynku doprowadzi do stopniowego wzrostu przychodów" - skomentował CEO CEEC Research Jiří Vacek, cytowany w komunikacie.

d10b8ga

Firmy wskazują także, że w porównaniu z poprzednią edycją badania wykorzystanie mocy produkcyjnych w przedsiębiorstwach budowlanych znacznie wzrosło, osiągając średnio poziom 73% (60% w 2013 r.). Wzrosła także liczba firm, które mają podpisanych więcej umów, niż rok wcześniej.

"Pozytywnym trendem jest wydłużenie się średniego okresu, przez który polskie firmy budowlane mają zapewnioną pracę dzięki podpisanym umowom. Średnio okres, na jaki przedsiębiorstwa mają wynegocjowane i podpisane kontrakty wynosi 8,2 miesiące (w ubiegłym roku 6,7 miesięcy). Pod tym względem Polska odnotowuje najlepsze wyniki spośród krajów Grupy Wyszehradzkiej" - czytamy dalej.

Badanie "Budownictwo w Polsce. Edycja 2014" zostało przygotowane przez firmę doradczą KPMG, CEEC Research oraz agencję badawczą Norstat. Raport został oparty na danych uzyskanych ze 100 wywiadów telefonicznych przeprowadzonych z przedstawicielami wybranych dużych, średnich i małych przedsiębiorstw budowlanych w Polsce. Badaniem objęto dwa segmenty tego sektora - firmy z branży budownictwa ogólnego oraz inżynieryjnego. Wywiady zostały przeprowadzone w czerwcu i lipcu 2014 roku.

(ISBnews)

d10b8ga

Podziel się opinią

Share
d10b8ga
d10b8ga