Trwa ładowanie...
d10w09v

KPRM ws. porozumienia dot. zarządzania gospodarczego w UE (komunikat)

...

d10w09v
d10w09v

16.09. Warszawa - KPRM informuje:

Intensywne prace nad sześcioma aktami prawnymi wzmacniającymi koordynację polityk gospodarczych w UE dobiegły końca. Dziś ministrowie finansów krajów UE osiągnęli porozumienie w sprawie kilku dotychczas nierozstrzygniętych kwestii.

Pakiet aktów prawnych - pięciu rozporządzeń i dyrektywy - był przedmiotem intensywnych negocjacji pomiędzy Radą i Parlamentem Europejskim, we współpracy z Komisją Europejską. Wcześniej, Parlament Europejski zaproponował ponad 2 000 poprawek do projektów sześciu aktów prawnych przedłożonych przez Komisję Europejską we wrześniu 2010 r. We Wrocławiu ministrowie finansów krajów UE osiągnęli porozumienie co do rozwiązań, które umożliwią szybkie, formalne zakończenie prac nad pakietem legislacyjnym. Najważniejsze zmiany obejmują:

- wzmocnienie procesu decyzyjnego Rady w tzw. prewencyjnej części Paktu Stabilności i Wzrostu; - poprawę dialogu pomiędzy instytucjami europejskimi w sprawach makroekonomicznych; - objęcie nadzorem, w ramach procedury nadmiernej nierównowagi, zarówno krajów z deficytem, jak i nadwyżką na rachunku obrotów bieżących, przy zachowaniu odpowiedniego zróżnicowania oceny tych dwóch przypadków.

d10w09v

Efekty spotkania ministrów finansów krajów UE pozwolą polskiej prezydencji zakończyć niezbędne formalne procedury. To z kolei umożliwi przegłosowanie przez Parlament Europejski pakietu sześciu aktów prawnych na plenarnym posiedzeniu jeszcze we wrześniu. Następnie Rada Ecofin formalnie zatwierdzi pakiet na posiedzeniu w dniu 4 października. Dzięki temu nowe przepisy dotyczące zarządzania gospodarczego w UE wejdą w życie w najbliższym czasie.

Celem pakietu aktów prawnych jest wzmocnienie zarządzania gospodarczego w UE, a szczególnie w strefie euro. Cztery z sześciu projektów dotyczą finansów publicznych, w tym reformują zarówno prewencyjną, jak i korygującą część Paktu Stabilności i Wzrostu. Nowa dyrektywa o wymogach dla ram budżetowych zapewni, że krajowe rozwiązania będą sprzyjać wzmocnieniu dyscypliny fiskalnej w UE. Ponadto, nadzór nad politykami gospodarczymi państw członkowskich zostanie poszerzony poprzez wprowadzenie mechanizmu zapobiegania i korygowania nadmiernych nierównowag makroekonomicznych. Zostanie ustanowiona nowa "procedura nadmiernej nierównowagi" z potencjalnymi sankcjami za brak dyscypliny. Nowe zasady poprawią dyscyplinę budżetową w państwach członkowskich i wzmocnią stabilność gospodarki UE.

Główne elementy pakietu to:

- wzmocnienie kryterium długu, dotychczas odgrywającego dużo mniejszą rolę niż kryterium deficytu, w części korygującej Paktu Stabilności i Wzrostu; - rozszerzenie, w ramach Paktu, możliwości stosowania sankcji wobec państw strefy euro za nieprzestrzeganie reguł i zasad polityki budżetowej i wprowadzanie ich na wcześniejszym niż dotychczas etapie - proces nakładania sankcji będzie podlegać mniejszej uznaniowości, a rola Komisji Europejskiej w ramach nadzoru zostanie wzmocniona; - zwiększenie przejrzystości procesu decyzyjnego w koordynacji polityk gospodarczych w UE oraz ustanowienie nowego "dialogu ekonomicznego" pomiędzy instytucjami unijnymi; - wzmocnienie zobowiązania rządów i parlamentów do przestrzegania wspólnie uzgodnionych zasad i polityk unijnych.

d10w09v

Porozumienie stanowi silny sygnał dla inwestorów i rynków finansowych. Świadczy ono niezbicie o tym, iż Unia i jej instytucje są zdolne do wspólnego działania, a Europa jest w stanie odpowiadać w sposób zdecydowany na pojawiające się wyzwania. Polska prezydencja pragnie wyrazić wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do znaczącego wzmocnienia europejskiego zarządzania gospodarczego, a tym samym wzmocnienia Unii Europejskiej jako takiej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mick/

d10w09v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10w09v