Trwa ładowanie...

Krach walutowy w Argentynie. Ludzie rzucili się do kupowania dolarów

Za jednego dolara Argentyńczycy muszą już zapłacić 13 peso.

Share
Krach walutowy w Argentynie. Ludzie rzucili się do kupowania dolarówFot: PeteLinforth / pixabay (CC0 Public Domain)
d2itxe0

Za jednego dolara Argentyńczycy muszą już zapłacić 13 peso. Oznacza to, że ich oszczędności w rodzimej walucie w ciągu jednego dnia straciły około jedną trzecią wartości wobec twardej, amerykańskiej waluty.

Krach walutowy w Argentynie. Tylko tymi słowami można określić to, co wydarzyło się w tym kraju pod koniec tygodnia. Argentyńska waluta w "jednej chwili" straciła około 30 procent swojej wartości, a jej kurs zmienił się z poziomu 9,8 peso za dolara do aż 13 peso za dolara.

Kurs argentyńskiego peso wobec dolara w ostatnim miesiącu

Źródło: xe.com.

d2itxe0

Tak gwałtowna zmiana wartości argentyńskiej waluty to efekt działań rządu, który zdecydował się uwolnić peso i zmniejszyć kontrole dotyczące przepływu kapitału. - Ktokolwiek chce kupić dolary, może je kupić. Kto chce sprzedać, też może to zrobić - powiedział minister finansów Argentyny, Alfonso Prat-Gay, cytowany przez "Financial Times".

Zaznaczył, że Argentyna w najbliższych tygodniach ma dostać pomoc zagraniczną w postaci wsparcia rezerw walutowych kwotą 15-20 miliardów dolarów. Środki miałyby być m.in. efektem umowy z Chinami i zamiany części argentyńskich rezerw z juana na dolara.

Restrykcje w przepływie kapitały zostały wprowadzone w Argentynie w 2011 roku, gdy poprzedni gabinet chciał ograniczyć ucieczkę kapitału z kraju. Jak przypomina "Washington Post", kupowanie dolarów jest powszechną praktyką w krajach Ameryki Południowej, które mają za sobą szereg kryzysów walutowych.

Z załamaniem wartości argentyńskiej waluty mieliśmy do czynienia np. w 2001 roku, gdy niczym domek z kart runął tamtejszy system bankowy. Od tego czasu peso było uznawane za walutę bardzo niepewną, a popyt na dolara spowodował, że szybko rozwinął się "czarny rynek" handlu amerykańską walutą.

d2itxe0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2itxe0