Trwa ładowanie...
oszustwo

Kradzież przez zdalny pulpit. Rzecznik Finansowy ostrzega

Coraz częściej dochodzi do kradzieży danych i haseł przy pomocy funkcji zdalnego pylpitu - ostrzega Rzecznik Finansowy.

Share
Uwaga na internetowych oszustów.
Uwaga na internetowych oszustów.Źródło: Unsplash.com
d3v3wlo

Do kradzieży dochodzi zwykle przy okazji składania atrakcyjnych ofert inwestycji.

Jak podaje Rzecznik, oszuści przekonują ofiarę do zainstalowania programu, który pozwala im na zdalne przejęcie kontroli nad komputerem, a w niektórych wypadkach robią to pod pozorem „szkolenia” przed skorzystaniem z platformy inwestycyjnej.

d3v3wlo

Są też przypadki, że oszuści podszywają się pod przedstawicieli banku czy biura maklerskiego, w którym klient ma rachunek. Następnie wykorzystując jego zaufanie, przejmują kontrolę nad komputerem i wykonują transakcje z konta bankowego.

Narodowa kwarantanna. "To powtórka sytuacji z wiosny"

Jako przykład może posłużyć historia jednego z klientów, który dał się nabrać na atrakcyjną ofertę inwestycji w akcje i waluty.

Konsultant najpierw namówił go do wpłaty 250 euro na konto platformy inwestycyjnej, a następnie przekonał do pobrania na komputer programu, który miał służyć do zarządzania inwestycjami.

d3v3wlo

Osobo podająca się za doradcę tłumaczyła, że inwestycja będzie polegała na zakupie akcji Boeinga, które miałby być w danym momencie "przecenione" ze względu na pandemię.

Jednocześnie przy pomocy zainstalowanego programu oszust zaczął wykonywać różne działania na komputerze klienta.

"Niestety w takiej sytuacji ciężko będzie klientowi odzyskać pieniądze. Dlatego apeluję o daleko posuniętą ostrożność przy korzystaniu z ofert atrakcyjnych inwestycji na platformach internetowych" - radzi Rzecznik Finansowy Mariusz Golecki. "Nie klikajmy w linki przesłane e-mailem. Jeśli ktoś nakłania nas do tego telefonicznie, rozłączmy się i skontaktujmy – najlepiej korzystając z innego telefonu – z infolinią naszego banku lub biura maklerskiego".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3v3wlo

Podziel się opinią

Share
d3v3wlo
d3v3wlo