Kraje BRIC wezwały do zreformowania systemu walutowego
Kraje BRIC, czyli Brazylia, Rosja, Indie i Chiny, chcą stworzenia zdywersyfikowanego, stabilnego i przewidywalnego systemu walutowego. Opowiedziały się też za zwiększeniem roli krajów rozwijających się w międzynarodowych instytucjach finansowych, a także za zreformowaniem ONZ.
Postulaty te zawarte zostały we wspólnym oświadczeniu przyjętym na szczycie BRIC, który odbył się w Jekaterynburgu na Uralu. Była to pierwsza taka narada przywódców Brazylii, Rosji, Indii i Chin. Wcześniej liderzy tych czterech krajów odbyli tylko krótkie spotkanie przy okazji zeszłorocznego szczytu G-8 w Japonii.
Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, którego pozostali przywódcy upoważnili do podsumowania szczytu, ocenił, że spotkanie spełniło oczekiwania i było doniosłym wydarzeniem historycznym. Miedwiediew poinformował, że jego głównym tematem była sytuacja finansowo-gospodarcza w świecie, którą określił jako "złożoną". Rosyjski prezydent przekazał, że państwa BRIC uzgodniły, iż będą koordynowały swoje poczynania w walce z globalnym kryzysem.
Miedwiediew podał, że Brazylia, Rosja, Indie i Chiny porozumiały się również co do wypracowania parametrów nowej światowej architektury finansowej. _ Polecimy naszym ministrom finansów, szefom banków centralnych i przedstawicielom innych zainteresowanych struktur, by się spotkali i przygotowali swoje propozycje _ - powiedział gospodarz Kremla.
Drugi szczyt BRIC odbędzie się w 2010 roku w Brazylii.
Skrót BRIC wszedł do międzynarodowego obiegu w 2003 roku za sprawą banku inwestycyjnego Goldman Sachs. Ogłosił on wtedy prognozę, zgodnie z którą Brazylia, Rosja, Indie i Chiny do 2050 roku wyrosną na czołowe potęgi gospodarcze świata.
BRIC zamieszkuje łącznie 2,8 mld ludzi, czyli połowa populacji naszego globu. Te cztery kraje traktowane są jako ogromny rynek konsumencki z długoletnim potencjałem rozwojowym.
Pierwsze spotkanie w formacie BRIC odbyło się w 2006 roku na szczeblu ministrów spraw zagranicznych podczas dorocznej sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. W 2007 roku "czwórka" spotkała się ponownie przy tej samej okazji.
Jerzy Malczyk