Trwa ładowanie...

Kraje strefy euro rozwijają się wolniej niż cała Unia Europejska. Polska w gronie liderów

Najnowsze dane Eurostatu pokazują, że wśród 28 krajów UE szybciej od Polski rozwijają się tylko gospodarki Rumunii i Węgier.

Share
Kraje strefy euro rozwijają się wolniej niż cała Unia Europejska. Polska w gronie liderówFot: Eugene Regis/wikimedia (CC BY 2.0)
d1m36gv

PKB strefy euro i USA zrównały się. Tym samym notowania zarówno euro jak i dolara utrzymują się na stabilnym poziomie. Najnowsze dane Eurostatu pokazują, że wśród 28 krajów UE szybciej od Polski rozwijają się tylko gospodarki Rumunii i Węgier.

PKB strefy euro wzrósł o 0,3 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem. Oznacza to lekkie wyhamowanie, bo poprzednio wynik był na poziomie 0,5 proc. W skali roku wzrost gospodarczy w krajach posługujących się wspólną walutą wyniósł 1,6 proc.

Najnowsze dane Eurostatu (europejskiego odpowiednika GUS) są zgodne z wcześniejszymi prognozami analityków. Kwartalne tempo wzrostu gospodarczego 19 krajów strefy euro zrównało się z dynamiką PKB w USA.

d1m36gv

Jak na te dane gospodarcze reagują waluty? Relacja między euro i dolarem nie uległa większym zmianom. Notowania eurodolara utrzymują się mniej więcej na stałym poziomie. Jedno euro wyceniane jest na 1,11 dolara. Amerykańska waluta kosztuje u nas 3,88 zł, a wspólna waluta 4,33 zł.

Obserwuj bieżące zmiany notowań euro, dolara i pary EUR/USD

O jedną trzecią lepiej wypadają dane dla całej Unii Europejskiej. Głównie dzięki uwzględnieniu tempa wzrostu gospodarczego Rumunii, Węgier, Polski oraz Czech. To obecnie najszybciej rozwijające się kraje Europy.

Tempo wzrostu w Polsce wyniosło 0,9 proc. Wyprzedziła nas tylko Rumunia, która w ciągu ostatnich trzech miesięcy zwiększyła PKB o 1,5 proc. oraz Węgry - o 1 proc.

d1m36gv

Kwartalna zmiana PKB (w procentach)

źródło: Eurostat
dane nie uwzględniają Irlandii, Luksemburgu i Malty, które nie podały informacji za drugi kwartał

Największy wpływ na tempo wzrostu gospodarczego w całej Europie w drugim kwartale miały wydatki konsumpcyjne, inwestycje oraz wymiana handlowa. Gospodarstwa domowe zwiększyły wydatki o 0,4 proc., a nakłady inwestycyjne zwiększyły się o 0,2 proc. Jednocześnie eksport wzrósł o 1,1 proc., a import zmalał o 0,6 proc.

d1m36gv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1m36gv
d1m36gv